reklama

7 koníčků, které z vás udělají chytřejšího člověka

Nejsou zájmy jako zájmy. Tady je 7 z těch, které z vás udělají chytřejšího člověka.

Foto: Thinkstock

Všichni máme své oblíbené koníčky a vášně. Děláme je pro potěšení a pro zábavu. Někteří rádi plavou, jiní hrají šachy nebo se pouští do ruční práce. Připravili jsme pro vás 7 koníčků, které z vás udělají chytřejšího člověka.

Zájmy, to jsou činnosti, které nám pomáhají relaxovat a zapomenout chvíli na stresující práci či jiné problémy. Když si správně vyberete, nejenže se odreagujete, ale můžete si také zlepšit paměť, motoriku těla a celkově prospět celému organismu. Nevěříte a odmítáte? Pak dál ležte na gauči a pomalu se "rozkládejte". Vy ostatní - čtěte...

Hrajte videohry!

Že si z vás děláme srandu, protože všude kolem je plno studií, které potvrzují, že nám počítačové hry vymývají mozky a děti u nich zakrňují? Záleží však na výběru. Některé z nich totiž dokážou zlepšit koordinaci těla.

Čtěte také: Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony!

Vaše ruce se naučí spolupracovat s okem a ještě potrénujete mozek ve chvíli, kdy se budete muset rozhodovat, co a jak provést. Takové radikální rozhodnutí dělá mnoha lidem problémy, přitom je to pro život velmi důležité. Je třeba si uvědomit, že jde o výhody pro mozek, váš pohybový aparát si moc neužije.

Naučte se cizí jazyk

Milujete cestování? Z vášně lze rozšířit jeden zajímavý koníček, vrhněte se na studium cizích jazyků. Vzdělávání se všeobecně doporučuje, a to nejen v dětském věku. Jazykové dovednosti zlepšují činnost mozku a paměť alespoň nezakrní. Teď si možná někteří z vás říkají "díky za radu, ale nemám na jazyky talent ani čas". A jste si jisti? Nemusíte hned mluvit jako rodilý mluvčí, začněte se učit pomalu, lekci po lekci, slovíčko po slovíčku, třeba i tajně. Uvidíte, že po pár týdnech či měsících výsledky přijdou. 

Společenské hry

Jak trávíte společný čas s rodinou? Sledujete televizi? Lepší je, když si zahrajete nějaké zajímavé hry. Zkuste řešit hádanky či si kupte hry, kde se rozvíjí paměť a představivost. Existuje stovka her a aktivit, které jsou určeny na podporu činnosti mozku.

Skládejte puzzle

Přivádí vás milion dílků k šílenství? Obzvlášť ve chvíli, kdy máte skládat oblohu? Jde v podstatě o hlavolam, který stimuluje vaše myšlení. Pokud patříte mezi ty, co mají více volného času, klidně se do takové mravenčí práce pusťte. Trénink se doporučuje hlavně starším lidem, kteří by své mozkové buňky měli potrápit častěji.

Staňte se sběratelem

Že v tom nevidíte nic, co by vás obohacovalo na duši? Pro vaše tělo je důležité být zvědavý a chtít se dozvědět něco nového. Je úplně jedno, zda sbíráte mince nebo porcelán, vždy si o každé věci budete chtít něco vypátrat. Zvídavost je skvělý trenér mozkových buněk. A nemusíte se hned vidět v televizních novinách TV Nova, v klidu si vyberte ten svůj sběratelský obor a začněte pomalu, kousek po kousku.

Vezměte do ruky knížku

Čtení patří mezi nejkrásnější koníčky. Na světě existují miliony knih, které nám nabízejí jedinečný a skvělý způsob, jak se dostat do "bubliny fantazie" a potrápí naši paměť. Literární svět nás učí a pro mnohé lidi je jistým útočištěm od reality. Utvořte si seznam 10 knih, které chcete za rok přečíst a začněte.

Literatura vám pomůže udržet mysl v pozoru, naučíte se soustředit, nemluvě o tom, že si zlepšíte slovní zásobu.

Hra na hudební nástroj šlechtí

Každému není dán talent hrát na hudební nástroj, ale je jedno, zda je z vás Mozart, nebo si brnkáte jen pro radost. Tělo se naučí zkoordinovat ruce, oči, uši a celou akci bude mít pod kontrolou mozek, který tím zlepší spolupráci s celou nervovou soustavou.

Náš tip: Ubrousková metoda: Jak originálně vyzdobit nábytek a doplňky

Výhodou každého ze sedmi koníčků je, že vyžadují jen zlomek vašeho času a odměna bude desetinásobná. Ruku na srdce, kdo z vás se pravidelně věnuje alespoň jedné z výše uvedených činností?

Jaký je váš oblíbený koníček? Které zájmy rozvíjí váš mozek a motoriku? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dokumentaristka: Sexuálním výchovou bereme dětem tajemství

Sophia Lorenová: Tuhle hru já nehraju

Vejce: Jak jednoduše vyšlehat bílky a jiné tipy!
Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama