reklama

5 tipů, jak ze sebe na Facebooku nedělat hlupáka

Člověk, který nemá svůj účet na Facebooku, působí trochu podezřele. O to hůř ale na své okolí působí ten, kdo si na svém profilu vymýšlí a pak to na něj praskne. Na co je tedy dobré se při používání Facebooku soustředit?

Foto: Thinkstock

Člověk, který nemá svůj účet na Facebooku, působí trochu podezřele. O to hůř ale na své okolí působí ten, kdo si na svém profilu vymýšlí a pak to na něj praskne. Na co je tedy dobré se při používání Facebooku soustředit?

Poté, co James Eagan Holmes v létě na premiéře filmu Temný rytíř povstal zastřelil dvanáct lidí, podivovali se vyšetřovatelé nad tím, že po sobě nenechal žádné stopy. Neměl ani účet na Facebooku, což jim také přišlo velmi podezřelé. A neměl ho ani norský masový vrah Anders Breivik. Od té doby světová média spekulují nad tím, jak nás může poškodit, že úmyslně nemáme svůj profil na nejslavnější sociální síti světa.

Podle magazínu Forbes využívá Facebook stále více zaměstnavatelů i personálních agentur k prověření svých potenciálních zaměstnanců. A dokonce i jim připadá podezřelé, když dotyčný účet vůbec nemá.

Z toho vyplývá, že čistě pro jistotu je lepší si jej založit. Ale ani potom nemáte vyhráno. Být totiž na Facebooku sám sebou není vůbec jednoduché. Tenhle virtuální prostor nás totiž svádí, abychom ze sebe nevědomky dělali úplně jiného, a samozřejmě lepšího člověka.

Čtěte také: Třetina lidí se rozchází přes Facebook nebo sms

Pokud chcete namítnout, že je to přece "jenom" Facebook, uvědomte si, že většina lidí se na něj kouká několikrát denně. Zatímco naživo vás vidí třeba jen párkrát za měsíc, nebo třeba ještě méně. Vaši virtuální osobnost tedy mohou brát za tu opravdovější, více známou, a když se s vámi po čase setkají tváří v tvář, mohli by být zklamaní.

Na co si tedy dát pozor?

1) Začněte fotkou

Všichni se snažíme vybrat pro svůj profilový obrázek fotku, kde nám to buď nejvíce sluší, nebo tu, která je nejšílenější z vašeho portfolia. Abyste ale působili přirozeně a byli sami sebou, měli byste naopak vybrat fotografii, kde vypadáte přirozeně, obyčejně, tak jako každý den.

K tématu: Nejen fotky, ale i videa. Facebook rozšiřuje Instagram

Pokud tam totiž budete mít uměleckou a vyretušovanou fotografii, bude vás vaše okolí považovat za hezčí, než ve skutečnosti jste, což potom může ty, s nimiž se nestýkáte tak často, dost překvapit. Nemluvě o budoucích zaměstnavatelích, kteří si váš profil kontrolují ještě dříve, než vás spatřili naživo.

2) Facebook je vaše zrcadlo

Fotky, které na Facebook dáváte, nebo na nichž vás označují vaši přátelé, jsou obrazem vaší osobnosti. Pořádně si tedy rozmyslete, zda vážně chcete, aby vás okolí znalo jen z fotek z večírků, nebo aby se stále koukalo jen na vaše dítě či psa? Určitě máte víc koníčků, zájmů nebo třeba jen věcí, které se vám líbí. Také jednotvárnost působí podezřele, nebo přinejmenším nudně.

Doporučujeme: Co je na tom Facebooku tak úžasného?

Pokud vás ale přece jen nic jiného než váš pes nezajímá, nenuťte se do jiných zájmů - opět byste to nebyli vy. Bude ale lepší, když svoje stále stejné fotografie budete zveřejňovat jen jednou za čas. Koneckonců podle počtu "lajků" snadno poznáte, kolik lidí tyto příspěvky skutečně zajímají.

3) Buďte vyvážení

Asi na světě neexistuje člověk, který by byl v životě pořád jen smutný, nebo pořád jen veselý. Proč by tedy takový měl být váš facebookový profil? Vaše příspěvky by tedy měly být trochu vyvážené. Snažte se pořád jen nenadávat, tím druhé otrávíte. Stejně tak je ale můžete znechutit tím, že budete každý den psát, jak je život skvělý a bezproblémový. Pokud ho takový skutečně máte, alespoň informace dávkujte v několikadenních intervalech. Alergičtí mohou být vaši přátelé také na pravidelné příspěvky s fotografií jídla, které jste právě uvařil/a, nespočet fotografií dětí a zasílaných žádostí o sdílení jakýchsi her a aplikací.

4) Pozor na sebevědomí

Virtuální svět, kde se druhým nemusíte dívat přímo do očí, nám dává nebývalé sebevědomí. Odvážně reagujeme, někdy se svěřujeme více než naživo, "mluvíme" s lidmi, které bychom v normálním světě neoslovili, vystavujeme fotky situací, v nichž bychom se druhým "normálně" neukázali. Prostě a jednoduše - na internetu exhibujeme mnohem více než v běžném životě. Neustále si tedy připomínejte pravidlo, že byste na Facebooku měli vystavovat a říkat jen to, co se nebudete ostýchat ukázat a říci i naživo. Někdy, spíše většinou, je lepší počítat do sta, než se pustíte do komentování něčeho, co zrovna hýbe republikou. Jinými slovy: Mlčeti zlato! (ruku na srdce: taky jste se neudrželi a komentovali na Facebooku prezidentské volby?)

5) Nezapomínejte na pravidla pravopisu

Facebook má jednu velkou nevýhodu - pokud chcete projevit svůj názor, musíte jej napsat. A pokud neumíte pravopis, můžete se velmi snadno zesměšnit. Kdo by totiž bral vážně úvahu, v níž budou tři hrubky? Když navíc takhle budete psát často, lidé si na vaše méněcenné příspěvky zvyknou a začnou vaše připomínky automaticky ignorovat - dost možná i v běžném životě. Přitom stačí si po sobě každou větu přečíst, eventuálně si ji nechat automaticky opravit ve Wordu.

Nad čím teď přemýšlíte?

Jestli se vás náhodou netýká jedno (či více?) z vyjmenovaných "nebezpečí"? Pravděpodobně týká, že? A které? A zařídíte se podle toho?

Diskutujete s námi pod článkem: Co vám Facebook přináší - a co bere?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček

Vyhrává boj s rakovinou: Pije denně vlastní moč

Když sex a duše bolí: Příznaky, které nepodceňujte!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama