reklama

5 rad, jak zabalit na dovolenou snadno a rychle

Pokud necestujete pravidelně každý měsíc, asi i vy před dovolenou narazíte na dilema, co si vzít, v jakém množství a jak to do kufru bez problémů poskládat. Možná vám v tom trochu pomohou následující rady.

Foto: Samsonite

Ženy, které jsou na rozdíl od mužů v balení často až přehnaně pečlivé, mají tendenci balit svůj kufr doslova k prasknutí. Mužům naopak postačí na cesty to nejnutnější a s přípravou zavazadla si zbytečně hlavu nelámou. Jaký je ale ten správný způsob, jak toho nebrat moc, ale ani málo?

Než se pustíte do samotného balení, uvědomte si účel cesty a to, jak dlouho budete na zvoleném místě pobývat. Podle toho byste pak měli zvolit typ zavazadla a jeho velikost. Pokud cestujete s rodinou, je lepší zvolit jedno větší zavazadlo. Těm, kteří chtějí mít jistotu, že nezapomněli do kufru přibalit vše, co měli v plánu, poslouží jednoduchý seznam věcí.

1) Nejprve na postel, potom do kufru

I přesto, že balení zavazadla není žádná věda, existují pravidla, kterých byste se měli držet. Než začnete ukládat věci do kufru, nejprve se doporučuje si věci vyskládat před sebe. Díky tomu, že budete mít věci před sebou, dobře rozpoznáte, jak jsou velké a zda se vejdou do zavazadla. Kufr by měl být podle odborníků plný, ale rozhodně ne přeplněný. Vždy je totiž dobré počítat i s tím, že si z dovolené něco přivezete. 

2) Balte postupně

Balení by mělo probíhat postupně. Nikdy není dobré do kufru věci jen tak ledabyle a bez rozmyšlení naházet. Může se vám totiž stát, že vaše věci budou po vyndání z kufru pomačkané a v horším případě poničené. Proto dospodu ukládejte těžší věci jako boty, knihy a další. Navrch naopak přijdou tvrdé věci jako džíny a nahoru a doprostřed jemnější věci jako šaty, halenka či košile. Na závěr vyplňte mezery v kufru například ponožkami, spodním prádlem či doplňky. Výhodu poskytují zavazadla s vnitřním členěním prostoru, kdy máte celý prostor kufru rozdělen na dvě části textilní přepážkou. Samozřejmostí by měly být vnitřní popruhy, které zabrání volnému pohybu věcí.

3) Jak zabránit pomačkání?

Jestli vezete oblečení, které se snadno zmačká, použijte jeden z následujících triků. Mačkavou sukni nepřekládejte, ale rozloženou ji dejte na ploché dno kufru. Šaty nebo blůzu jen přehněte na půl a udělejte s nimi to samé. Případně můžete oblečení složit do úhledného komínku a ten pak přehnout - sklad pak na látce nebude tolik patrný. Případně oblečení nepřekládejte, ale udělejte z něj ruličku. Tak se také spolehlivě vyhnete vyznačeným čárám. Po vybalení z kufru ho nechte ještě vyvěsit na ramínku. Doporučuje se také napustit vanu horkou vodou a oblečení nad ní pověsit. Pomocí páry z horké vody se vám zmačkané věci krásně narovnají. 

4) Správné pouzdro na kosmetiku

Pokud máte kosmetické produkty ve vašem zavazadle spolu s oblečením, musíte počítat s tím, že se kosmetika může vylít - nikdy nevíte, jak budou s vaším kufrem na letišti manipulovat. Pořiďte si proto kosmetickou taštičku, která neprosákne. Nehleďte v tomto okamžiku na vzhled, ale především na funkčnost. Pokud cestujete letecky, je samostatnou kapitolou kosmetika v příručním zavazadle. Do něj berte jen miniatury menší než 50 mililitrů, a vždy je uložte do průhledného uzavíratelného pouzdra. Případně využijte igelitový pytlík, který dávají na každém letišti. Jen je třeba si ho včas vzít, ať potom u kontroly nezdržujete. 

5) Připravte se na váhové limity

Abyste u letištní přepážky nemuseli zmatkovat, že má vaše zavazadlo nadváhu, kterou musíte zaplatit, zkontrolujte si předem, jaké má letecká společnost váhové limity:

 • easyJet: rozměry - 56x45x25 cm, váhový limit – není
 • Ryanair: rozměry – 55x40x20 cm, váhový limit 10kg 
 • Wizzair: rozměry – 42x32x25 cm, váhový limit není
 • ČSA: rozměry: 55x45x25 cm, váhový limit  8 kg
 • Air France: rozměry: 55x35x25 cm, váhový limit 12 kg
 • British Airways: rozměry: 56x45x25 cm, váhový limit 23 kg
 • Fly Emirates: rozměry: 55x38x20 cm, váhový limit 7 kg
 • Jet2.com: rozměry: 56x45x25 cm, váhový limit 10 kg
 • Turkish Airlines: rozměry: 55x40x23 cm, váhový limit.8 kg
 • Lufthansa: rozměry: 55x35x25 cm (max. 115), váhový limi 8 kg
 • Vueling: rozměry: 55x40x20 cm, váhový limit 10 kg
 • KLM: rozměry: 55x35x25 cm, váhový limit 12 kg
 • Delta: rozměry: 56x35x23 cm (max. 114 cm) , váhový limit není
Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama