reklama

10 tipů, jak vyfotit skvělé selfie

O selfie aneb fotografickém autoportrétu, který se rozmohl zejména na Instagramu, už jste dost možná slyšeli. Jak ho ale vyfotit?

Foto: iStock

Selfie je typ fotografického autoportrétu, který se nejčastěji pořizuje pomocí mobilního telefonu (ale můžete k tomu použít i fotoaparát). Záplavu těchto fotek můžete vidět hlavně na Instagramu.

Pokud jste už někdy vyfotit selfie zkoušeli, pak víte, že to není tak jednoduché, jak se může zdát. Následujících 10 triků vám ale pomůže být s výsledkem konečně spokojení.

1) Kontrola v zrcadle

Nemyslete si, že se na fotce něco ztratí. Naopak, fotka všechny "nedostatky" ještě více podtrhne. Nebojte se na fotku zvolit výraznější make-up, skvěle vypadá třeba červená rtěnka a výraznější obočí. 

2) Přirozený úsměv

Jak na krásný a nenucený úsměv bez nelichotivého podbradku? Trik je v tom přilepit přední část jazyka na horní patro za zuby. 

3) Ať je z čeho vybírat

Pojďme si to ujasnit, selfie rozhodně na první pokus nevyfotíte. Zkuste fotit různé úhly, úsměvy, pohledy a nebojte se experimentovat. Uvidíte, že časem zjistíte, co funguje a který výraz vám nejvíce sluší. Celý proces pak už bude o dost rychlejší. 

4) Pozor na pozadí

Dejte si pozor na to, před čím se fotíte. Neměli byste za sebou mít žádné lidi, tyče, stromy, zkrátka nic, co by vám mohlo na fotce nemile "vyrůstat z hlavy". Samozřejmě pokud to není váš záměr, kreativitě se meze rozhodně nekladou. Podobné fotky s prodlouženýma rukama nebo větví zvláštně vyrůstající z vaší hlavy se pak často stávají virální a nad pivem je lidé řeší i na druhé straně planety.

5) Originalita

Zkuste svá selfie povýšit na novou úroveň. Jistě, nejjednodušší způsob je zapnout si přední kameru u telefonu, ale to dělá každý, že? Zkuste být originální. Můžete se vyfotit v odraze v rybníku nebo v kuse rozbitého zrcadla. 

6) Blesk není váš přítel

Nejenže blesk zvýrazní jakékoliv nedokonalosti, může i naprosto zničit celou fotku. Třeba právě když chcete fotit odraz sebe sama, blesk bude na vaší fotce vidět. A podivně bílou auru okolo sebe určitě mít nechcete.

7) Nezapomínejte na filtry

Filtry jsou rozhodně váš přítel. Dokážou fotku ozvláštnit a zamaskovat různé barevné dysbalance. Jen si dejte pozor na to, abyste úpravy nepřehnali, což je častá chyba nováčků. Pevnou ruku doporučujeme hlavně při přidávání kontrastu. 

8) Nejdůležitější je světlo

Dobré světlo je u focení selfie naprosto nezbytné. V přirozeném denním bude vaše fotka rozhodně nejostřejší, ale vyzkoušejte si i focení při západu nebo východu slunce. Červánky zajistí krásný efekt. Vyhněte se příliš tvrdému světlu (poledne) a úplnému šeru. 

9) Sebevědomí vpřed

Výraz ve tváři mluví za vše. Věřte si, jinak vám nepomůže ani milion tipů. Když z fotek vyzařuje sebevědomí, vypadají dobře za jakýchkoliv okolností. 

10) Nebojte se blbnout

Experimentujte a zkoušejte. Různé úhly, výrazy ve tváři, pozadí. Zkuste bláznivé líčení, vyfoťte se při skoku padákem nebo zkuste hravý pohyblivý boomerang. Fantazii se opravdu meze nekladou. Tedy, kladou, pokud se jedná o selfie s opicí. Před pár lety totiž jedné takové uznali autorská práva na vlastní selfíčko.

Otestujte se v praxi

Když už teď teorii znáte, můžete si v praxi otestovat, jak na tom s těmi selfie fotkami vlastně jste. A to rovnou v soutěži. Výrobce fotoaparátů Nikon totiž pořádá soutěž s názvem Look Back at Nikon, která připomíná 100leté výročí značky. Úkolem soutěžících je vytvořit autoportrét se svým Nikonem v zrcadle, kousku skla, kaluži nebo jiné odrazné ploše. Vyhrát můžete foťák Nikon D500 za 50 tisíc korun - a to už za zkoušku opravdu stojí. Do 15. září nahrajte svůj originální autoportrét s Nikonem na Instagram s hashtagem #lookbackatnikon. 

Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama