reklama

Vojsko odpovídá na otázky o korupci

Praha - Sdružení Transparency International se v souvislosti s obviněním vysokého armádního úředníka Miroslava Beňa z přijímání úplatků obrátilo se čtyřmi otázkami na ministerstvo obrany. Ředitel odboru komunikačních strategií Vladimír Palán odpověděl obsáhle na třech stranách. Redakce Aktuálně.cz připravilo výtah z těchto odpovědí.

Jaké konkrétní systémové změny hodlá ministerstvo obrany zavést v systému zadávání veřejných zakázek, aby vyloučilo podzření z manipulací a korupce (zvláště po zveřejnění korupčních aktivit ředitele odboru plukovníka Miroslava Beňa)?

V dotčené konkrétní kauze se zcela jistě nejedná o selhání systémového charakteru. Na to, zda se opravdu jedná o selhání jednotlivce, však odpoví až nezávislý soud.

Infobox

Infobox

PŘEČTĚTE SI KOMPLETNÍ ODPOVĚĎ MINISTERSTVA

Tvrzení, že se nejedná o systémovou chybu, lze opřít i o skutečnost, že masivní aktiziční proces související s realizací reformy ozbrojených sil ke spojený s nespčtem doposud realizovaných veřejných zakázek.

Doposud nebylo možné zaznamenat jakékoliv skutečnosti či náznaky jejich zpochybnění, ať už ze strany neúspěšných uchazečů či kontrolních orgánů včetně orgánů činných v trestním řízení.

Jaké jsou výsledky interní kontroly veřejných zakázek MO, které měl na starosti plukovník Beňo?

K této otázce se nelze vyjádřit. Šetření tohoto případu dosud probíhá, a to jak v rámci resortu MO, tak v rámci orgánů činných v trestním řízení.

Jaké obecné protikorupční a konktrolní nástroje při zadávání veřejných zakázek a hospodaření s majetkem MO používá či plánuje použít?

Ministerstvo obrany v současné době vychází z "Aktualizovaného resortního protikorupčního programu", schváleného dne 21. září 2004 ministrem obrany. Tento dokument jako oblasti nejvíce vystavené nebezpečí korupce mimo jiné vyjmenovává zadávání veřejných zakázek a nakládání s majetkem státu.

V tomto smyslu dále formuluje příslušná organizační opatření, např. prosazovat při výběru osob pro zabezpečení výběrových řízení a nákupu materiálu a služeb nejen kriteria jejich odborné kvalifikace, ale i morální bezúhonnosti.

Jiným opatřením se snaží zamezit, aby do komisí byli opakovaně určováni jedni a titíž pracovníci, pokud lze rovnoměrně vytěžovat i ostatní pracovníky resortu s požadovaným odborným profilem.

Konkrétně u Sekce vyzbrojování MO jako významného zadavatele je zmíněný resortní protikorupční program rozpracován dokumentem "Realizace protikorupčních opatření u Sekce vyzbrojování MO" ze dne 6. ledna 2005, ve znění pozdějších aktualizačních doplňků.

V rámci porad a společných odborných zaměstnání jsou jednotliví pracovníci, zabývající se problematikou zadávání veřejných zakázek, průběžně instruováni a poučováni k omezování výskytu korupce.

Od roku 2004 je každoročně na akademické půdě současné Univerzity obrany v Brně organizován kurz "Boj proti korupci v resortu MO".

Z jakého důvodu je naprostá většina zakázek MO zadáváná přímým zadáním jednomu uchazeči, ačkoli v řadě případů nelze identifikovat ani náznak objektivních důvodů pro takový postup? Systém zadávání zakázek není otevřen konkurenci, která by vytvářela tlak na snížení cen?

Ministerstvo obrany ČR při zadávání veřejných zakázek postupuje vždy v intencích zákona a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v posledních letech neshledal významná pochybení u žádné z šetřených zakázek.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama