reklama

Vizitka podnikatele Radovana Krejčíře

Rodina, podnikání i kriminalita

Praha - Vizitka podnikatele, který je v Česku stíhán kvůli několika trestným činům:

Jméno, datum a místo narození:

Radovan Krejčíř; narodil se 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově na Karvinsku.

Vzdělání:

Absolvent Fakulty ekonomické Vysoké školy báňské v Ostravě, má titul inženýra.

Podnikatelské aktivity:

Podnikal v řadě společností - například ve druhé polovině 90. let působil jako místopředseda představenstva a. s. Staviva se sídlem v Ostravě a byl také předsedou představenstva Corado Holding, a. s. (obě společnosti jsou nyní v likvidaci). Byl rovněž předsedou představenstva ve firmě Corimex, a. s., Praha.

Média jej označují za miliardáře. K velkému majetku mu údajně dopomohla kuponová privatizace na počátku 90. let. Podle tisku se Krejčířovi a dalším lidem ze společnosti Corado podařilo shromáždit tisíce kuponových knížek a výhodně je investovat.

Byl prý také podezírán z machinací při obchodu s lihem. V současnosti je podle internetového obchodního rejstříku společníkem ve firmách TT Real Service, spol. s r.o. K plus G Invest, spol. s r.o., DKR Invest Praha, spol. s r.o., kde je uveden i jako jednatel. Je společníkem i ve firmě MI Invest central s.r.o., která je v likvidaci.

Ostatní:

Od léta 2005 žil na Seychelských ostrovech. Občanství Seychelské republiky získal v roce 1996, a zřejmě tak přišel o české občanství. Při domovní prohlídce své vily v Černošicích 18. června 2005 policistům utekl a zmizel do ciziny. Jeho manželka Kateřina i se synem odcestovala později na zahraniční dovolenou. S manželem se setkali v Dubaji a odletěli na Seychely.

Kateřina Krejčířová je od dubna 2006 rovněž stíhána jako uprchlá za údajné podílnictví. Krejčířův otec Lambert zmizel na podzim roku 2002, v době, kdy byl Krejčíř mladší ve vazbě. Lambert Krejčíř byl údajně unesen, při únosu podle policie zemřel a jeho tělo je ukryto na neznámém místě.

Podle policie skupina několika lidí včetně příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky podnikatele unesla, odcizila mu peníze v hotovosti a nutila ho uhradit dluhy jeho syna ve výši několika desítek milionů korun. Loni v listopadu vzal soud kvůli tomu do vazby šest mužů. Starka se z vazby dostal počátkem února na osmimilionovou kauci. V médiích se ale objevují také spekulace o tom, že Lambert Krejčíř žije pod jinou identitou v zahraničí.

Trestní stíhání:

Krejčíř je v Česku obviněn za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost. Většina jeho stíhání se točí kolem třímiliardového celního dluhu za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro. V případě kolem údajného celního dluhu policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení. V souvislosti s touto kauzou je také obviněn z přípravy vraždy celníka.

Ostravský krajský soud v srpnu 2006 vyměřil Krejčířovi první nepodmíněný trest - za údajný podvod z roku 1996 má jít podle tisku na 6,5 roku do vězení a má zaplatit třímilionovou pokutu. Verdikt není pravomocný.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama