reklama

Vědci mají pro lidstvo špatné zprávy. Týkají se tsunami

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

San Francisco - Žádná pravidelnost v tvorbě ničivých tsunami zřejmě neexistuje a obří vlny mohou udeřit i v místech, kde je dějiny nepamatují. Takové poselství vydala jeskyně ukrytá na severovýchodním pobřeží ostrova Sumatra. Vědci v jejích útrobách našli půdní nánosy po obřích vlnách, které se utvořily před tisícovkami let.

Vápencová dutina poblíž města Banda Aceh je výjimečná tím, že se nachází dost daleko (100 metrů) od pobřeží Indického oceánu, takže se do ní může dostat jen voda tsunami. Její značná uzavřenost zase cenné sedimenty konzervuje. "Písky přinesené tsunami na vás přímo vyskakují, protože je dělí jen vrstvy netopýřího trusu," vysvětlila BBC Jessica Pilarczyková z mezinárodního týmu badatelů.

To, že jde o písek z oceánu, vědci poznají tak, že jsou v písku mikroskopické pozůstatky mořské fauny. Pilarczyková výsledky práce svého týmu představila na podzimním mítinku Americké geo-fyzické unie. Vysvětlila mimo jiné i to, jak nepravidelně do sebe australská a sundská tektonická deska "narážejí."

Z dosavadního výzkumu badatelé usuzují, že získají sedimenty pro sedm až deset tsunami vyvolaných zemětřesením o síle 8 a více stupňů Richtera. "V roce 2004 tsunami všechny překvapila, protože nikdo nezkoumal, jak často a zda vůbec k nim (v oblasti) dochází," vysvětluje Pilarczyková.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama