reklama

Ve vlastním bydlí méně mladých žen než mužů

Společnost Kruk si nechala u agentury STEM/MARK vypracovat průzkum bydlení a s tím souvisejícího zadlužení mezi mladými lidmi do 30 let. Výsledky ukazují, že více než polovina mladých Čechů je zadlužená (51 %), převážně hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Billion Photos / Shutterstock.com

Nejčastěji se mladí lidé zadluží ve věku 27 a 30 lety -  tou dobou už mají touhu bydlet ve vlastním. Tato touha se silněji projevuje u mužů než u žen, resp. u ve věku do 30 let má vlastní bydlení méně žen než mužů.

Dům či byt, případně auto

Největší část úvěrů vzatých mladými lidmi dělají zajištěné půjčky na bydlení nebo na auto. Ve věku do 30 let má v České republice vlastní bydlení 38 % mužů. U žen je to o něco méně, 33 %. V průzkumu se též zjišťovaly demografické detaily respondentů s vlastním bydlením: ve většině případů se jedná o lidi ve věku 27 až 30 let (57 %) s vysokoškolským vzděláním (54 %).

Také se ukázalo, že mladí Češi, pokud nemají své bydlení, častěji žijí u rodičů (32 %) než v podnájmu (26 %). Jen minimum mladých bydlí na vysokoškolské koleji nebo u vzdálenějších příbuzných, u kamarádů, známých.

"Mladí lidé usilují o vlastní bydlení a pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bydlí především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem," sdělila v tiskové zprávě Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Téměř polovina má jen jeden velký úvěr. A pravidelně spoří

V průzkumu se také kázalo, že téměř polovina mladých lidí vlastnících dům nebo byt má jen jednu velkou půjčku. "Velmi pravděpodobně jde o hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří peníze. Můžeme předpokládat, že si takto vytvářejí rezervu na splátky úvěru na bydlení pro případ výpadku příjmů," dodala Palendalová.

5 a více půjček? I takto žijí mladí do 22 let

Velkou míru nezodpovědnosti zjistil průzkum mezi mladými lidmi do 22 let. Ti už v tak nízkém věku bojují se staršími dluhy, a tak se zadlužují stále dokola, četnějšími úvěry. Skoro polovina z nich si půjčuje právě kvůli vyřešení starších závazků.

Je to možné například díky kontokorentům, revolvingovým úvěrům, kreditkám, či půjčkám bez registru, jejichž poskytovatelé nejsou při posuzování žádostí tolik přísní, ale o to dráž své peníze mladým lidem vypůjčí (více se dozvíte zde). Smutné je, že o možnosti konsolidace tito mladí většinou ani nevědí.

I ve vyšším věku si Češi berou půjčky na splátky starších úvěrů

Každý desátý zadlužený ve věku mezi 18 a 30 lety má úvěr jen proto, aby dokázal splatit ty předchozí. Tento neduh se tedy netýká jen mužů a žen do 22 let - ovšem je v nejmladší věkové skupině problémem častějším a nejpalčivějším.

Smlouvy čte stále víc lidí

Dobrou zprávou však je, že podmínky u půjček čte stále víc lidí. Takto se respondenti vyjádřili v průzkumu společnosti Cofidis. Podle odpovědí respondentů se ukázalo, že 39 % z nich studuje smlouvu alespoň hodinu. Stále tu však je necelá třetina těch, co podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut.

Podle tiskové zprávy společnosti Cofidis se jedná o výrazný posun, pokud výsledky srovnáme s předchozími roky. Například v roce 2014 byly poměry opačné. Jen 27 % dotázaných tehdy věnovalo čtení smluv více než hodinu, ale celých 40 % respondentů si na zjištění podmínek smlouvy vyhradilo nanejvýš pět minut.

Zdroje: Banky.cz / Hyperfinance.cz / Kruk.eu / Cofidis.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama