reklama

Sváteční kalorické bomby, které vás trochu překvapí: Pozor na ně, ať nepřiberete

Děsíte se toho, že se po Vánocích nevejdete do svých oblíbených džín, a tak saháte po rádoby dietnějších variantách potravin? Jenže to, co je zdravé, není vždy i méně kalorické. Mnohdy je tomu dokonce naopak. Vybrali jsme pro vás čtveřici nenápadných, zato pořádně kalorických pochoutek.

Foto: iStock

Dost možná si říkáte, že se letos budete držet a vánočními svátky proplujete bez kil navíc. A tak jste rozhodnuti vyměnit cukroví a další dobroty za zdravější varianty. Jenže pozor, mnohdy i tyto "zdravé" pochoutky obsahují víc kalorií, než byste čekali. Proto si rozhodně hlídejte zkonzumované množství. 

Sestavili jsme pro vás žebříček několika potravin i nápojů, které na to sice nevypadají, ale jejich kalorická hodnota je opravdu vysoká. Vánoční cukroví ze špaldové mouky i s absencí cukru, oříšky bez soli, dvě deci svařeného vína na přilepšenou… To všechno si samozřejmě dát můžete, jen nečekejte, že díky tomu o svátcích nepřiberete ani deko navíc, nebo že dokonce zhubnete. Chyba lávky!

Zdravé varianty cukroví

Letos u vás tradiční vánoční pečivo nemá místo, vše jste nachystali ze zdravých potravin. Obyčejnou hladkou mouku jste nahradili špaldovou, místo cukru sladíte jedině stévií nebo medem. Ano, zdravé cukroví je pro váš organismus a zažívání sice jednoznačně lepší volba, ale pokud žijete v domnění, že ho můžete sníst podstatně více, jste na omylu. V každém případě totiž záleží hlavně na množství cukroví, které o svátcích spořádáte. A to raději pomlčíme o tom, že vanilkové špaldové rohlíčky nikdo z rodiny pravděpodobně příliš neocení…

Různé druhy oříšků

Než byste se ládovali cukrovím, raději sáhnete po misce s oříšky? Těmi bez soli, samozřejmě. Ano, oříšky obsahují takzvané zdravé tuky, vitaminy (B1, B2, B5), minerály (železo, draslík, hořčík, fosfor), kromě toho mají pozitivní vliv na cévní a nervovou soustavu. Co se ovšem počtu kalorií týče, na těch s nimi rozhodně neušetříte. Většina druhů ořechů totiž obsahuje ještě více kalorií než například stejné množství sušenek nebo čokolády. Budeme-li konkrétnější: 100 gramů lískových ořechů obsahuje 2860 kJ, arašídů 2510 kJ, kešu 2530 kJ, mandlí 2590 kJ, vlašských ořechů 2820 kJ a pistácií 2660 kJ. Stejně velká porce většiny sušenek nebo čokolády se pak pohybuje v rozmezí 1800 kJ až 2300 kJ.

Sušené ovoce

Radši než na vánočce si k snídani pochutnáte na sušeném ananasu, banánech nebo meruňkách a žijete v domnění, že jste tím pádem tak trochu na dietě. Bohužel se ale velice mýlíte. Jestli spořádáte na posezení celý sáček sušeného ovoce, a navíc sáhnete po doslazované variantě, dá vám spálení kalorií daného obsahu sáčku podobnou práci, jako kdybyste se zakousla do oné vánočky. Ne-li ještě větší. Pro představu tu máme opět malé srovnání: ve 100 gramech vánočky bez hrozinek na vás číhá 1353 kJ. Ve stejném množství sušeného ananasu je 1376 kJ. Nebude lepší dopřát si zmíněnou vánočku, když na ni o Vánocích beztak máte mnohem větší chuť?

Horké alkoholické nápoje

Vánoční svátky a zejména pak oslavy konce roku jsou jednoznačně spojeny se zvýšenou konzumací alkoholu. Pokud nejste vysloveně abstinenti, asi se většímu počtu vypitých skleniček s alkoholem také neubráníte a odrazí se to samozřejmě i ve vašem denním kalorickém příjmu. O tom, že je vaječný likér anebo, chcete-li, dnes tolik populární bombardino přímo časovaná kalorická bomba (100 ml má v přepočtu zhruba 1905 kJ!), se tu asi není třeba rozepisovat. Ale co třeba takový svařák? Paradoxně si v počtu kalorií stojí mnohem hůř než většina dalších horkých nápojů, které o svátcích rádi popíjíme. Dvě deci svařáku totiž obsahuje zhruba 880 kJ, což je množství, které přibližně odpovídá doporučenému příjmu kalorií na odpolední svačinu. Horká griotka má 480 kJ, vánoční punč přes 500 kJ, grog 380 kJ. Kromě bombardina je na tom tedy svařák v počtu kalorií překvapivě nejhůř ze všech uvedených.

Nic se nemá přehánět

Sečteno a podtrženo: zdravé potraviny nejsou automaticky i ty méně kalorické. Neznamená to tedy, že jich můžete sníst více anebo žít v domnění, že po nich dokonce zhubnete. Mnohem lepší než se o svátcích v jídelníčku zaměřit na konkrétní druhy potravin a jiným se naopak zarytě vyhýbat je jíst sice všechno, ale hlídat si množství. Ne nadarmo se říká "všeho s mírou!". Pokud si nejste jisti kalorickou hodnotou potravin, můžete si zkusit vše, co sníte, zapsat do aplikace Kalorické tabulky, která funguje na mobilu i počítači. Budete tak mít přehled o množství přijaté i vydané energie a svoji hmotnost pod kontrolou. Tak šťastné a veselé!

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama