reklama

Čím víc dárků, tím šťastnější dítě? Podle čeho a jak vybírat, aby byly děti spokojené

Bez rozzářených dětských očí si rodiče Štědrý den ani nedokážou představit. Ještě než u vás zazvoní Ježíšek, popřemýšlejte, čím své drobečky letos obdarujete, aby pod stromečkem zavládla skutečná radost a s ní i pohoda.

Foto: iStock

Většina dětí touží po všech panenkách, plyšácích, stavebnicích a dalších "nezbytnostech", které na ně útočí z reklam. A tak advent není pro jejich rodiče dobou rozjímání, ale časem shánění, stresování a dohadování, jaké dárky komu nadělí.

Pamatujte proto, že neplatí přímá úměra - čím více dárků, tím šťastnější dítě. Raději přichystejte menší nadílku, ale neměla by v ní chybět hračka či věc, po níž vaše ratolest skutečně toužila.

(Ne)splněná přání

Není třeba vyplňovat obratem všechna přání, která váš drahoušek vypustí z úst. Dětská přání jsou přelétavá a po čem jeden den prahnou, už druhý den zapomínají, a kdyby mohly, skoupily by děti celé hračkářství. Zásada střídmosti platí především u batolátek a předškolních dětí, které po dvou třech dárcích ztrácejí pozornost, co že se v balíčku vlastně skrývá, a jednotlivé dárky jim splývají. Dítko bude po nekonečné nadílce spíš unavené a rodič zklamaný, protože se mu nedostalo kýžené odměny - rozzářených dětských očí.

Pokud však drobeček o svém vysněném dárku mluví už několik měsíců a pevně věří, že jeho přání Ježíšek vyslyší, měli byste mu ho splnit. A to i když se výběr vašeho dítka nebude slučovat s vašimi představami o vhodném dárku. Pro jednou zavřete oči a respektujte přání své ratolesti. O Vánocích mají mít děti především radost, na vychovávání máte zbytek roku. A když dětský výběr doplníte třeba knížkou podle svého gusta, výchovné metody jistě neutrpí.

Vánoční koordinátor

Neberte Vánoce jako soutěž, kdo ohromí dítě hodnotnější věcí. Dítko nezná cenu peněz a často ho víc než tisícové veledary potěší maličkost za pár korun. V tomto smyslu apelujte i na široké příbuzenstvo. Rodiče se mohou pasovat do role koordinátora vánočních nákupů. Znají svého potomka nejlépe a vědí, co ho baví a po čem jeho srdíčko prahne. Nejlepší je, když se dárky vzájemně doplňují - rodiče třeba koupí vláček a koleje a od babičky "přiletí" nádraží a tunel.

Nelehký výběr

Není snadné zvolit tu pravou hračku v bohaté nabídce trhu. Čím se při výběru dárku řídit?

  1. Zájmy dítěte - pořizovat malému vědátorovi kopací míč je sice hezké, ale pravděpodobně se balon nesetká s takovým úspěchem jako třeba nové encyklopedie nebo laboratoř mladého chemika.
  2. Věkem kluka či holčičky - školákovi byste chrastítko určitě nepořídili, ale u malých dětí dárkem často předbíháme čas. Z autodráhy bude mít možná radost tatínek, ale ne roční chlapeček.
  3. Stimulací vývoje - popřemýšlejte, v jaké oblasti můžete podpořit schopnosti dítěte, zda potřebuje přidat v motorice (takže odrážedlo přijde ke slovu) nebo třeba ve slovní zásobě (a chtělo by to třeba slovní hru).
  4. Provedením hračky - nezávadný materiál a bezpečnost výrobku by měly být u dětského zboží samozřejmostí. Nepořizujte drahé levné věci z tržiště, které se polámou, a může dojít k poranění ratolesti.

Ať už se rozhodnete obdarovat své zlatíčko čímkoli, nezapomínejte, že nejhezčí je vždycky dárek věnovaný s láskou. A ta se na peníze neměří.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama