reklama

5 tipů, jak letos během Vánoc nepřibrat: Nestoupejte na váhu a jezte hodně bílkovin

Vanilkové rohlíčky, bramborový salát a smažený kapr, domácí vaječňák... Na všechny ty vánoční laskominy se vám sice už sbíhají sliny, ale zároveň se předem hrozíte kil, která kvůli nim letos opět přiberete. A co když ne… ? Možná si stačí vzít k srdci několik osvědčených rad.

Foto: iStock

Celý rok máte váhu pod kontrolou a pak stačí málo a vaše snažení je pryč. Na jednu stranu jde vlastně "jen" o pár dní a říkáte si, že se zas tak moc nestane. Jenže kalorická hodnota laskomin je velká. Když se budete ládovat a ležet týden nebo dva u televize, můžete přibrat pěkných pár kilo tuku, která nebude jednoduché zhubnout.

Na druhou stranu nemusíte asketicky držet dietu. Platí tady pravidlo zlaté střední cesty. Dopřejte si vánoční dobroty, ale zkuste dodržovat pár chytrých zásad, díky kterým si letošní Vánoce užijete i bez kil navíc.

Vyhýbejte se extrémům

O svátcích myslete na úplně jednoduchou rovnici - po jednom zdravém jídle nezhubnete, po jednom špatném ani nepřiberete. Zakázat si tradiční cukroví a hledat recept na to takzvaně zdravé tedy rozhodně nemusíte. Ze stolu si proto klidně nějakou tu sladkou dobrotu uzobněte, jen zkuste nevyjíst celou mísu během dvouhodinové návštěvy. Stejně tak si k štědrovečerní večeři s klidem dopřejte bramborový salát a smaženého kapra. Stačí když nebudete chodit ujídat rybu a studené řízky až do půlnoci. Pro tělo je zkrátka mnohem snesitelnější každý den malinko zhřešit než se několik dní držet jako soutěžící v Bikini fitness těsně před závody a pak na vše úplně rezignovat a jíst od rána do večera.

Na váhu raději nestoupejte

Během Vánoc a pár dní po nich bude lepší, když se váze vyhnete obloukem. Zbytečně by vás to stresovalo. Ručička na ní se totiž může posunout směrem nahoru i přesto, že se budete celé svátky poměrně hlídat. Zpravidla ale nejde o kila, která by nešla rychle dolů. Znáte přísloví "Rychle nabyl, rychle pozbyl"? Něco takového platí i v tomto případě. "Ať už vaše hmotnost závratně klesne, či vyletí nahoru, zachovejte klid. V drtivé většině případů se jedná hlavně o vodu a odpadní látky. Během pár dní o svátcích tělo nemá dostatečnou stimulaci k výrazné ztrátě aktivní hmoty ani nárůstu tukové tkáně. Uvědomte si, že se vaše zažívání musí vypořádat s rozdílným příjmem kalorií a jiným poměrem živin i případným alkoholem. Ne každé kilo na váze ovšem nutně znamená kilo tukových polštářků na těle," tvrdí Michal Josef Tóth, zakladatel úspěšné facebookové skupiny Fitness Motivation CZ, nutriční poradce a fitness trenér.

Zakažte si dietu i detox

Jestli vás napadlo nasadit přes svátky přísnou dietu nebo několikadenní detox a tím se všem nástrahám z kuchyně vyhnout, radši si tuhle myšlenku rychle vyžeňte z hlavy. Podle odborníků na výživu a zdravý životní styl jsou drastické diety a detox v období svátků vůbec to nejhorší, co pro svůj organismus můžete udělat. "Akutní hubnutí nebo akutní detoxikace před Vánocemi nebo hned po nich? Prosím ne! To je opravdu to nejhorší, k čemu se můžete uchýlit. Denně mám na stole dotazy žen, které mají ustavičné zažívací potíže právě kvůli rádoby zázračným dietám slibujícím zhubnutí na počkání. A snad ještě horší je to s detoxem v období svátků.Tělu zkrátka nesvědčí extrémy. Detox může dávat smysl, ale pokud po něm skočíte na cukroví a bramborový salát, naprosto si odrovnáte zažívání a koledujete si o žlučníkový záchvat," varuje Michal Josef Tóth.

Nezapomínejte na bílkoviny

Během svátků zkonzumujete ve vyšší míře sladkosti, smažená jídla i alkohol, což je pro tělo samozřejmě náročné. Zakázat si určité potraviny a zcela se jim vyhýbat ale není podle odborníků řešení. Jsme pouze lidé, a jestli jste někdy nějakou dietu drželi, určitě si vzpomenete, jak jste se těšili, až vám skončí a dáte si konečně to, na co máte doopravdy chuť. Občas zhřešit v jídle nevadí. Jídlo by ovšem mělo dávat smysl jako celek. Snažte se proto sníst během dne ve vyváženém poměru všechny složky stravy a žádnou neopomíjet. Kromě sacharidů a tuků rozhodně nezapomínejte na bílkoviny (libové maso, vejce, mléčné výrobky apod.) a pokud možno denně jezte také zeleninu. Zeleninovým salátem k večeři vyvážíte čokoládové figurky snědené k odpolední svačině.

Držte se co nejdál od lednice

Člověk toho mnohem víc sní, když je přímo u zdroje. Zkuste se proto od lednice vzdálit na delší dobu a uvidíte, že vás na vánoční kalorické bomby brzy přejde chuť, možná si na ně ani nevzpomenete. Vyrazte na pár dní na hory, zalyžujte si, nazujte snowboard. Kil navíc se pak určitě bát nemusíte. A jestli zimním sportům neholdujete nebo se bojíte, že tak narychlo ubytování na horách neseženete, klidně si udělejte jen jednodenní výlet a na noc už můžete být doma. Celodenní procházka na čerstvém vzduchu, stavění sněhuláka, sáňkování… Nemusíte vysloveně sportovat. U všech zimních radovánek totiž spálíte spoustu kalorií a ještě vám zbude na letošní svátky spousta nezapomenutelných zážitků.

DVTV živě: Chystá vláda superúřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama