reklama

V tajném hangáru vzniká nový český letoun

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Vodochody - V konstrukční kanceláři, ale i ve vývojovém hangáru největší české letecké firmy AERO Vodochody Aerospace a.s. připravují nový letoun, jímž by se mohla firma vrátit na svůj někdejší uznávaný post. Stroj L-169 AJT (Advanced Jet Trainer - pokročilý proudový cvičný letoun) by podle mínění firmy mohl značce vrátit místo mezi celosvětově respektovanými výrobci cvičných proudových strojů.

Z produkce Aera pochází mimochodem bezkonkurenční třítisícová série L-39 Albatros, jichž dodnes létají stovky po celém světě včetně USA, Ruska, Ukrajiny, Thajska či Alžírska.

"L-169 AJT je nový pokračovací cvičný letoun. Jde o víc než perspektivní náhradu osvědčeného a ve světě oblíbeného stroje L-39 Albatros a L-169 AJT na něj koncepčně navazuje i spolehlivostí, jednoduchou, a tudíž i levnou údržbou. Konstrukčně nicméně, pravda, vychází z bitevníku L-159 Alca, který představuje technologickou špičku, jíž jsme dosáhli v kategorii cvičných a lehkých bojových letounů," vysvětluje projektový manažer Aera Martin Mamula.

K největším a nejviditelnějším změnám stroje L-169 AJT patří jeho takzvané "mokré křídlo" (nádrže paliva v křídlech), které významně zvýší jeho dolet ve srovnání s dvoumístnou verzí Alcy zhruba o 600 kilometrů na 1900 kilometrů bez přídavných nádrží.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama