První šperky vyráběl v šatně, dnes za jeho uměním do Prahy jezdí i cizinci
Jejich vztah trvá přibližně stejně dlouho jako jejich značka šperků Mialis. Albert Mustaev se s manželkou Aleks seznámil před šesti lety a od té doby společně budují rodinný podnik. Z šatny jejich bytu, kde první netradiční šperky Albert vyráběl, se postupně přestěhovali do ateliéru v centru Prahy. "Spojil jsem práci se svou vášní," říká zlatník, kterému umělecké řemeslo předal jeho otec.
Albert Mustaev se do Prahy přestěhoval ve třiadvaceti letech. V hlavním městě začal studovat marketing, přesto ale rozvíjel svou vášeň pro šperkařské umění. "Můj první šperk byl hodně umělecký, vytvořil jsem jej asi v sedmi letech podle vlastního návrhu a jen si pamatuju, že byl účelně úplně křivý. Nikdy mě nebavilo dělat klasické šperky," směje se v ateliéru na pražském Petrském náměstí.
Vztah ke šperkům mu předal jeho otec, u něhož v dílně doslova vyrůstal. "Pomáhal jsem se vším, co bylo potřeba, asi od svých osmi let. Naučil mě, že nejdůležitější je kvalita a vztah k zákazníkovi. Chci poskytnout klientovi pravdivé informace o šperku, který chce vyrobit, aby měl celoživotní záruku a také aby jej dostal v termín, na kterém se domluvíme," říká šperkař, z jehož introvertního projevu je zřejmé, že se komfortně cítí spíše v zákulisí. Administrativu a vedení podniku má na starosti právě jeho žena Aleks, která sedí po jeho boku a na ruce se jí třpytí prsten, který jí dal Albert k zásnubám.
"Je to můj oblíbený šperk z růžového zlata, s diamantem salt and pepper a bílými diamanty po stranách," popisuje Aleks prsten, který odráží tvorbu jejich ateliéru. "Vyrábíme i klasické šperky, ale soustředíme se především na originální šperky v netradičních tvarech a z neobvyklých materiálů. I když u nás najdete i klasické diamanty a drahokamy, dáváme přednost zakázkové výrobě šperků z ušlechtilých kovů, jako je zlato a platina," vysvětluje Aleks.
Na broži ze seriálu pracovali měsíc
Zákazníci tak v Mialis hledají kousky, které se vymykají sortimentu v běžných klenotnictvích. "V poslední době nás nejvíc baví výroba šperků s barevnými safíry a v atypických tvarech, kdy je těžké najít jeden stejný kámen. Ostatní zlatnictví pracují pouze s klasickými konvenčními barvami safírů, jako je královsky modrá nebo růžová. My pracujeme i s fialkovými, broskvovými nebo modrozelenými," říká a dodává, že v současné době jsou populární prsteny v takzvaném statement stylu.
"Jedná se o výrazný centrální kámen, který má mnoho zlata kolem, a celá obroučka působí masivnějším dojmem. De facto jde o inspiraci z pánských pečetních prstenů," popisuje Aleks.
Kromě stálé nabídky vyrábí také na zakázku a snaží se vyhovět i zvláštním přáním, kterých mají bezpočet. Vyráběli už například brož, která se klientce líbila v jednom americkém seriálu. "Měla 350 diamantů a pracovali jsme na ní měsíc," popisuje se smíchem Albert a vzpomíná na další zakázku, kdy chtěl zákazník vyrobit prsten podle kouzelné hůlky z Harryho Pottera. "Kolem obroučky si přál umístit sedm kamenů, což nebylo jednoduché. Nakonec jsme ale našli kompromis," vzpomíná.
Muži jsou roztomile nervózní
I když má Aleks většinou na starosti administrativu, užívá si, když může se zákazníky vybírat zásnubní prsteny pro jejich nastávající. "Muži jsou v takový moment velmi roztomilí. Jsou nervózní a chtějí vybrat opravdu krásný šperk. Často přitom ani nevědí, jakou barvu zlata jejich žena nosí a jakou má velikost," směje se a dává tip, jak nejlépe zjistit velikost prstu ženy: "Nejlepší je, když nám klient pošle ženin prsten vyfocený na pravítku. I když se jedná o prostřední prst, dokážeme z něj odvodit velikost prsteníčku," říká Aleks.
"Naopak škoda je, když za námi přijde pár vybírat snubní prsteny a je zbytečně vystresovaný a často se hádá. Chápu, že svatební přípravy jsou náročné, ale přece je to jen o lásce," míní Aleks a ukazuje kolekci netradičních snubních prstenů, která čítá desítky kusů. V nabídce mají například prsteny s odlitkem vlastního otisku prstu, s motivem hor nebo s texturou dřeva.
Čím více investujeme, tím více rosteme
Od jejich společných začátků před šesti lety se ještě nezastavili. Původně to byl sám Albert, který se dva roky před tím účastnil schůzek, objednával kameny, zlato, vyráběl šperky, chodil s nimi na puncovní úřad, leštil je, balil a chystal všechny štítky. "Stíhal jsem tehdy jednu objednávku denně," vzpomíná na náročné začátky.
Nemít strach podnik rozvíjet se jim ale vyplatilo. Z šatny bytu se se zákazníky scházeli v kancelářských prostorách, pak v menším studiu a nakonec v ateliéru a dílně na Petrském náměstí. Dnes zaměstnávají dalších osm lidí a díky platformě Etsy i Instagramu za jejich šperky jezdí také cizinci, kteří výběr šperku spojují s návštěvou Prahy.
"Díky přestěhování do hezkého prostoru, který odráží naši tvorbu, se naše podnikání začalo rychle rozrůstat. Báli jsme se, ale zjistili jsme, že čím více investujeme do nových technologií a dalších zaměstnanců, tím rychleji rosteme," říká Aleks a prozrazuje, jak vypadalo jejich první rande.
"Šli jsme tehdy na Sněžku. Byl listopad a neměli jsme žádné speciální oblečení, jen normální džíny, tenisky a byla nám strašná zima," smějí se společně. "Už tam asi začala naše společná cesta plná výzev," uzavírají s úsměvem.