reklama
 

USA chtějí volný obchod s dalšími zeměmi

Washington – Američané chtějí zahájit jednání o volném obchodě s Egyptem, Jižní Koreou a Švýcarskem.

Foto: Profimédia

V nejbližší době také plánují dovést do konce dohody s Peru, Panamou a zřejmě i Kolumbií. Řekl to v noci na dnešek novinářům americký obchodní zmocněnec Rob Portman.

"Nijak nezpomalujeme, takže zřejmě uslyšíte některá z těchto oznámení v příštích týdnech," řekl Portman. V kontrastu s tím podle něho nevypadá nijak příznivě stav globálních obchodních jednání, která vyvrcholí tento měsíc na konferenci Světové obchodní organizace v Hongkongu.

Portman sdělil, že nyní byla ve Washingtonu egyptská delegace, která zde položila základy pro zahájení bilaterálních rozhovorů o dohodě. Pakt s Egyptem bude mít "mimořádné zahraničněpolitické dopady", protože Egypt by mohla v prosazování tržní ekonomiky a volného obchodu následovat většina arabského světa, řekl Portman.

Korea i Švýcarsko mají reformovat

USA by rovněž chtěly zahájit jednání s Koreou a Švýcarskem, zde to však závisí na tom, zda tyto země budou připraveny k nezbytným reformám. Obchodní jednání s Peru začnou ve Washingtonu příští týden a zde se již čeká jen vyřešení některých zbývajících otázek.

Ze zemí Latinské Ameriky doufají USA v dohodu s Kolumbií a Ekvádorem. Na spadnutí je dohoda s Panamou a tento měsíc by Kongres měl schválit pakt o volném obchodě s Bahrajnem, řekl Portman. USA chtějí po nedávném nezdaru plánu Celoamerické zóny volného obchodu (FTAA) uzavřít obchodní dohody s většinou latinskoamerických zemí samostatně.

Bez dohody s USA tak zřejmě zatím zůstane jen jihoamerický blok Mercosur, tedy Argentina, Brazílie, Uruguay a Paraguay.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama