reklama
 

Třikrát šest a půl na Veleslavíně

Praha - Okolnosti, za nichž rodina šéfa lidovců Miroslava Kalouska získala rozlehlý apartmán na prestižní pražské adrese na Veleslavíně, provázel řetězec pozoruhodných náhod.

Z dostupných dokumentů lze dohledat, že na počátku stál obchodník se zbraněmi Richard Háva, jinak též přítel lidoveckého lídra. Právě on do dvousetmetrového bytu původně na konci devadesátých let investoval.

"Já jsem to tenkrát považoval za určitou investici, ale potom se ukázalo, že ten byt nepotřebuji, a tak jsem ho prodal švagrovi pana Kalouska," tvrdil loni Háva.

Operace třikrát šest a půl miliónu

Kalouskův švagr Kašák podle kupní smlouvy zaplatil v červnu 1999 za byt 6,5 miliónu korun. Pouhý den před tím vystavil své sestře a ženě Kalouska směnku na stejnou částku, tedy 6,5 miliónu korun. Kalouskova žena se stala oficiální majitelkou apartmánu poté, co Kašák zemřel. Byt získala od vdovy po bratrovi, opět za 6,5 miliónu korun.

Kalousková za byt neplatila, obě ženy operaci vyřešily započtením směnky z roku 1999.

Informace, že na počátku bytu stál Richard Háva byla až do loňského roku utajena. Kalousek o ní do té doby nikdy nemluvil, vypátrali to až novináři. Šéf lidovců následně uznal, že spojení bytu jeho rodiny a podnikatele Hávy nebylo šťastné. Kalousek byl totiž s Hávou roky v kontaktu jako státní úředník zodpovědný za armádní finance. "Neříkám, že to je vrchol politické prozíravosti. Asi bych už to dnes udělal jinak," komentoval spojení bytu s Hávovými penězi Kalousek, který dodnes trvá na tom, že transakce byla v naprostém pořádku.

Policie: Neprokázalo se

Veleslavínským bytem se loni zabývala i policie. Zapojení podnikatele Richarda Hávy do operace s bytem rodiny Kalouskových totiž vrátilo do hry otázku, zda švagr Kašák roky nevystupoval jako majitel bytu jen "na oko" a ve skutečnosti nemovitost od počátku nepatřila Kalouskovým, kteří ji financovali z neznámých peněz. Šéf lidovců i Háva takovou variantu striktně odmítli. "To je nesmysl," prohlásil Kalousek. A výsledek policejního vyšetřování? Stejný jako  před měsícem v případě Grossova bytu: podezření z trestného činu nebylo prokázáno.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama