reklama

Třetí pohlaví v domorodých kulturách ukazuje, že rozmanitá identita není móda

Kult bohyně Kybelé v antickém Řecku

Optikou dnešních kulturních válek se může zdát, že rozmanitá genderová identita, která překračuje rigidní dělení na mužskou a ženskou roli, je moderním konceptem. Pohled do několika domorodých kultur však ukazuje opak - několik z nich si dodnes uchovává prastaré tradice třetích pohlaví.

Netýká se to však jen vzdálených společenství. Také v antickém Řecku, které je považováno za jeden z kulturních pilířů západní civilizace, existovala skupina, která se vymykala binárnímu vidění světa. 

Jednalo se o "strážce černého kmene", galli, kteří uctívali bohyni Kybelé a jejího chotě Atta, který v jakémsi spirituálním šílenství sám sebe vykastroval. Totéž činili i jeho stoupenci, kteří se pak oblékali výhradně do ženského oblečení. Někteří badatelé odvozují, že Kybelin kult vznikl z popudu homosexuálních lidí. Na fotografii je reliéf archigalla, vůdce galli, jak skládá obětiny bohyni Kybelé. 

Další zajímavé články

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama