Trestejme úplatkáře, zahájili čínští komunisté sjezd
Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider
Peking - 2270 delegátů z celé země se sjelo do Pekingu, kde ve Velké síni lidu začal osmnáctý sjezd Komunistické strany Číny. Potrvá týden a přinese změnu stranického vedení.
Novým prezidentem a předsedou strany bude Si Ťin-pching, dosavadní viceprezident a bývalý šéf partaje v Šanghaji. Funkci premiéra převezme Li Kche-čchiang, který měl v nejužším stranickém vedení - tzv. Nejvyšším výboru politbyra - na starosti finance a hospodářství. Změní se i zhruba 370členný ústřední výbor strany.
Sjezd se odehrává v době, kdy pověst strany s osmdesáti miliony členů poškozuje série skandálů, která se týká korupce a odhalení o neuvěřitelně přepychovém životě některých stranických představitelů a jejich rodin.