reklama

Tipy na nejkrásnější výlety za pohádkovými místy v Česku

Kam letos vyrazit na prázdninové výlety? Koukněte na tipy rádia Classic Praha a Mapy.cz, konkrétně na pohádkové Výlety za klasikou.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Seznam.cz

Vypravte se na místa, kde se bojovalo s draky, procházely se princezny, probíhaly rytířské turnaje nebo řádili čerti. Letošní tipy na Výlety za klasikou jsou inspirovány nejkrásnějšími českými pohádkami, které všichni dobře známe. Přímo v podcastu Výlety za klasikou na stránkách rádia Classic Praha si můžete navíc ke každé lokalitě pustit hudbu z konkrétní pohádky a zanotovat si do kroku známé písničky.

Krakovec coby sídlo Brtníků
Půvabný exteriér hradu Krakovce se objevil v celé řadě českých filmů a pohádek. Nejvíc však byl vidět v komedii Oldřicha Lipského Ať žijí duchové z roku 1977. V dětském muzikálu s dnes již legendárními písněmi se děti spřátelily s duchy, kteří hrad obývali ‒ Vilémem Brtníkem z Brtníku a jeho dcerou, krásnou Leontýnkou. Řada návštěvníků, kteří pohádku Ať žijí duchové dobře znají, se podivuje nad tím, proč filmaři nenechali hradu Krakovec střechu, kterou mu při natáčení vybudovali. Šlo ale pouze o filmový trik s malým modelem hradu. Model byl na hradě dokonce k vidění, později ale zmizel a již ho nikdo nenašel.

Zámek Dobříš jako sídlo kníže pána
Jedna z nejznámějších a nejzachovalejších památek České republiky - zámek Dobříš - se v pohádce Princezna ze mlejna proměnila v honosné sídlo knížete pána, na které si chtěl odvést mlynářovu dceru Elišku. Přímo v interiéru zámku - v Zrcadlovém sále - se pak pohádková čarodějnice v podání Moniky Absolonové klouzala po parketách a dohlížela, aby kníže pán a jeho sluha za trest drhli špinavou zem. Kromě obou dílů pohádky Princezna ze mlejna se na zámku Dobříš natáčel muzikál Z pohádky do pohádky a snímek Princ a já.

Tři veteráni v Průhonickém parku
Česká filmová pohádka Tři veteráni z roku 1983 je předposledním celovečerním filmem režiséra Oldřicha Lipského. Na scénáři k příběhu o třech válečných vysloužilcích spolupracoval Lipský se scenáristou Zdeňkem Svěrákem. Tvůrci oblíbené pohádky, která v sobě nese silné morální ponaučení, do filmové lokace zařadili i světový unikát, národní kulturní památku, která je navíc i součástí světového dědictví UNESCO, dendrologickou průhonickou zahradu i průhonický zámek. Průhonice jsou dlouhodobě oblíbenou lokalitou filmařů. Natáčely se tu například pohádky Kouzelný měšec, Plaváček, Popelka, Princezna se zlatou hvězdou, S čerty nejsou žerty i filmová pohádka Třetí princ.

Nemluvná princezna z Křivoklátu
Jeden z nejstarších českých hradů byl za dobu své existence půvabnou kulisou v celé řadě filmů a pohádek. Točily se zde například Noc na Karlštejně, Slasti otce vlasti, Johanka z Arku, Bathory, Třetí princ, Jak se budí princezny, Anděl Páně, Dívka na koštěti, Tři veteráni, Kouzelník Žito či Honza málem králem. Právě poslední ze jmenovaných patří bezmála padesát let k nejoblíbenějším pohádkám u nás. Jiří Korn, který v pohádce představuje hloupého Honzu, hledal ve světě princeznu a v putování zavítal právě i na hrad Křivoklát. A všichni víme, jak a čím rozmazlenou a údajně nemocnou princeznu, která ztratila hlas, rozmluvil. A věděli jste, že původně měl Honzu hrát Luděk Sobota?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama