reklama

Těžký život hoteliéra

Unawatuna - Deepal Yatavara se zálibně dívá na svůj nově omítnutý hotel. Po muži, který loni smutně koukal na pobořenou stavbu zavalenou nánosem bahna a sutě po tsunami, už není ani památky.

Yatavarův hotel Sea View stojí - kompletně opravený - skoro na pláži. Kousek k moři, kousek do obchůdků, a tak se hrstka turistů, kteří v prosinci dorazili do Unawatuny, ubytovala i u něj.

"Je to jen pár lidí, ale dost na to, abych přežil," říká Yatavara. "Vlastně jsou to spíš přátelé. Lidi, kteří sem jezdí pravidelně a tak mě přijeli podpořit."

Příběh o tom, jak opravoval svůj hotel, je názorným příkladem, jak těžké bylo pro místní hoteliéry pustit se do oprav. A dokončit je.

"Na začátku jsem nevěděl, jestli budu moci podnikat dál. Vláda zakázala stavět v pásmu sto metrů od moře. A vidíte, kde stojím já," ukazuje na zpěněné hřbety vln pár desítek metrů od nás.

Nijak nezastírá, že s opravami začal načerno. "Jaký by mělo smysl stavět hotel ve vnitrozemí? Kdo by tam chtěl bydlet? Věřil jsem, že vláda udělá nějakou výjimku pro stavby určené turistům."

Taková výjimka skutečně padla. A spolu s konexemi z Asociace cestovního ruchu se Yatavarovi podařilo získat zpátky licenci.

Tu však měl málem dříve, než peníze z pojištění pobořené stavby. "Trvalo to měsíce a měsíce. Musel jsem vyplnit tolik papírů, že už si ani netroufám odhadnout, kolik jich vlastně bylo. A i tak trvalo dalšího skoro půl roku, než mi pojistku vyplatili."

Hromadu papírování pak znamenalo také obstarat si úvěr, bez nějž by Yatavara těžko mohl Sea View opravit. "Platím šestiprocentní úrok. Musel jsem prodat auto, abych měl na splátky," říká muž, který svá dopoledne věnuje výuce angličtiny dětí ve škole v Galle.

"Spočítal jsem, že bude trvat nejméně pět sezón, než to všechno splatím," říká.

Loňské vlny poničily především přízemí hotelu. Horní pokoje pak mohl Yatavara pronajímat už v dubnu. Vše nachystal tak, aby případné turisty zahrnul co největším pohodlím. "Víte, chtěl jsem co nejrychleji zase zpátky zaměstnat kluky, kteří pro mě pracovali. Nepřišel jsem o místo jen já, ale i dvacítka mých zaměstnanců."

Teď je v Unawatuně plná sezona. Pro Yatavaru však zatím pracuje jen polovic původních zaměstnanců. Víc si zatím nemůže dovolit.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama