reklama

Tenkrát na pražském magistrátu

Tři ze současných vyjednavačů o vládě Klaus, Paroubek a Bursík už před osmi lety jednu povolební situaci řešili. Tehdy spolurozhodovali o radě pražského magistrátu a výsledkem byla velká koalice.

25. listopadu 1998 svolal pražský primátor Jan Koukal (ODS) novináře, aby jim oznámil: "Rozhodl jsem se nekandidovat na funkci pražského primátora. Jsem přesvědčen, že tak usnadním povolební vyjednávání v hlavním městě." Při tiskové konferenci ho podpořil předseda strany Václav Klaus, který takové jednání označil za "mužné, zodpovědné a racionální".

Druhého dne oznámil vyjednavač sociálních demokratů Jiří Paroubek, že na pražské radnici bude vládnout koalice ODS a ČSSD. Veřejnost tehdy reagovala se značnými rozpaky. Volební výsledek tehdy umožňoval, aby se na radě dohodla ODS v čele s Koukalem a Unie pro Prahu (spojenectví Unie svobody a lidovců), kterou vedl Martin Bursík.

Koukal žádal post primátora, protože jeho strana volby vyhrála. Bursík to však odmítal a chtěl pro svou kandidaturu získat sociální demokraty a dva hlasy komunistů.

Jeho tah na branku odvrátila právě Koukalova rezignace. ODS nabídla Unii pro Prahu dohodu, podle níž bude primátorem jiný člen ODS a Bursík bude jeho prvním náměstkem. Protože unionisté váhali, po stejné nabídce sáhl Paroubek.

"ODS v zásadě akceptovala naše programové náměty. Dohoda obsahuje i návrh na obsazení městské rady," popsal řešení Paroubek. Primátorem byl pak zvolen Jan Kasl (ODS).

Bursík tehdy označil chování sociálních demokratů za podraz: "Jednání s nimi byla mnohem vstřícnější, než s ODS. Nicméně jsem získal velkou politickou zkušenost. Poznal jsem totiž takovou míru neupřímnosti, jakou jsem do té doby nezažil," reagoval na Paroubkovu dohodu s občanskými demokraty.

Občanští demokraté dnes opět Paroubkovi nabízejí dohodu o programu i obsazení vlády.

Bursík se proto může obávat, že ho ODS ho při konečných jednáních opustí stejně jako v roce 1998 sociální demokraté. Předseda Mirek Topolánek však průběžně potvrzuje, že nic takového nemá v úmyslu.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama