reklama

Těhotným se zdají erotické sny častěji. Připravují se na novou roli, říká psycholožka

Voda, oceán, zvířata ale i erotika. To jsou častá témata, která se ve snech objevují těhotným. Odrážet můžou čistě fyziologickou změnu, často ale ukazují na hlubší vrstvy, které v ženě v tomto období rezonují.

Foto: iStock

V těhotenství sní ženy v noci mnohem častěji. Více také své sny prožívají a také si je častěji pamatují. Důvodem je fyziologická i psychická změna, kdy mají ženy v očekávání vyšší hladinu progesteronu, často se budí, a sny si tak pamatují a vybavují. Druhou stránkou je psychika - nastávající matka vstupuje do nové životní role a etapy, na kterou se může těšit, ale zároveň se jí také obávat. O čem sny v těhotenství vypovídají?

Podle psycholožky Marty Helingerové se živé, barvité i úzkostné sny objevují v období krizí a přechodových období, kdy jdeme z jedné životní etapy do druhé. V těhotenství žena často přirozeně rekapituluje svůj dosavadní život, opouští určité staré jistoty a uvědomuje si zodpovědnost, která ji čeká. To se jí z psychiky může odrážet do snů, kdy se často opakují sny o rodičích, o sobě samé, o dětství, současném partnerovi i těch bývalých a výjimkou nejsou ani erotické sny.

Těhotenské sny odráží životní rekapitulaci

"Dítě vzniklo ze spojení muže a ženy a toto spojení představuje velký náboj sexuální energie. Nezapomínejme, že život a prožívání těhotné se celých devět měsíců točí kolem dělohy a nenarozeného dítěte, které vzniklo ze spousty sexuální energie. Rostoucí děloha navíc zvyšuje tlak na okolní orgány, čímž se fyziologické pocity do snů odrážejí ještě více," vysvětluje psycholožka, která je také autorkou knihy Sny jako zdroj sebepoznání.

Tím, že žena vstupuje do dalšího životního období, se jí ve snech mohou odrážet právě silné zážitky z minulosti, obavy nebo vzpomínky. Jednoduše se rekapitulace života, kterou dělá na vědomé úrovni, prolíná do té nevědomé, snové úrovně. A i když mohou některé sny nastávající matku vyděsit, podle Helingerové je to pouze znak toho, že "jen" hledá nové, uspokojivé místo pro sebe a své dítě.

"Těhotné ženy mohou mít často sny o vodě, oceánu nebo zvířatech. Je to tím, že plod prodělává nejrůznější stadia fylogenetického vývoje a matce se tak může zdát o nejrůznějších zvířecích podobách dítěte. Zároveň ale může zvíře znamenat intuitivní, hlubší vrstvu duše a ukazovat a nabádat k upřímnému vztahu sama k sobě," popisuje psycholožka.

S tím mohou také souviset sny, ve kterých chodí žena často na záchod. "Ano, může jít o signál plného močového měchýře, ale také i o nenaplněné potřeby a touhy. Ať už nemůžu toaletu ve snu najít, nebo nejdou zavřít dveře, neustále mě někdo předbíhá nebo mám z něj stísněný pocit, je to symbolem a ukazatelem toho, jak dokážu naslouchat sama sobě, nakolik dokážu uspokojovat své potřeby a nakolik se znám," vysvětluje Helingerová.

Marta Helingerová

Marta Helingerová

Vystudovala psychologii na FFUK v Praze, absolvovala psychoterapeutický výcvik v rogersovské terapii. Věnuje se individuální, párové i rodinné terapii. V nakladatelství Grada ji vyšly dvě knihy - Sny jako zdroj sebepoznání a Uzdravte svoji duši. 

Sny jako revize současného partnera

Jako při každé životní změně, i těhotenství může v ženě vyvolávat otázky, zda novou životní etapu zvládne a co má dělat, když se vyskytnou problémy. Nejčastější obavy těhotných se přitom přirozeně týkají zdraví dítěte a obav o partnera - například zda ji neopustí nebo zda se mu bude stále líbit. Přidává se k tomu i strach z porodu nebo nové situace, zda ji zvládne jak emočně, tak materiálně. 

To vše může souviset se zážitky z minulosti, z rodiny i partnerských vztahů, kdy se žena intuitivně vypořádává s rolí dcery, protože se připravuje na novou roli matky. "Je to jako kdybyste se stěhovala nebo jela na dovolenou a brala s sebou věci, které jste neroztřídila nebo je s sebou taháte zbytečně. Paradoxně zbytečné nejsou, ale představují téma ke zpracování, uchopení a to je přesně to, co se do snů odráží," vysvětluje Marta Helingerová

Sny o partnerech pak celkově můžou narážet na otázku, co pro ženu partnerský vztah znamená a jak se v něm cítí - může to být jistota, bezpečí, to, že se cítí jako na houpačce nebo že bude single rodič. "Jedna z mých pacientek měla například sen, že jede proti proudu řeky vysokou rychlostí nebo že řídí auto, přičemž jí partner do řízení neustále zasahuje - sahá na volant, řadicí páku, něco neustále vykřikuje a komentuje. Cítila, že ohrožuje ostatní, dělá chyby a přestupky a strašně moc chce tu jízdu ukončit, nechce tímto směrem a stylem jet," popisuje Helingerová případ, kdy se matka během těhotenství rozhodla vztah se současným partnerem ukončit.

Pokud sníte, Marta Helingerová doporučuje se podívat na uplynulý den nebo dva, přehrajete si, s kým jste se viděli a čím jste se zabývali. Pokud se vám ale sny opakují a nedaří se vám zachytit jakýsi most, máte se zeptat: "Co si teď řeším? Co se potřebuji, chci, nebo naopak nechci dozvědět? "Sen nám může paradoxně otevřít témata, kterým se nechceme vědomě věnovat. To nás ale může posunout, vyléčit staré rány a lépe porozumět sobě i druhým," uzavírá psycholožka.

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama