reklama

Systém v mobilu bude zachraňovat životy

Lidem v Moravskoslezském kraji pomáhá od začátku nového roku služba, která efektivněji chrání zdraví i životy. Nová mobilní aplikace využívá ochoty školených zachránců, kteří chtějí pomoci v náhlých akutních situacích. „Systém pomoci na vyžádání“ zajistí potřebnou pomoc ještě před příjezdem záchranné služby. Téměř celé náklady zaplatí Evropská unie a stát, roční provoz bude stát jen 1.400 korun.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Ilustrační foto

"Je to vlastně velmi jednoduché. V současné době vidí operátoři záchranky databázi posádek zdravotnické služby a jejich rozmístění v regionu. Představte si to jako malé ikonky na mapě. Díky novému systému těch ikonek výrazně přibude. Ještě před příjezdem profesionálů bude moci potřebnému poskytnout zdravotní pomoc First responder, tedy registrovaný školený zachránce. Naštěstí jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotní být k dispozici a pomoci, i když zrovna nejsou ve službě," vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer a dodal, že v databázi budou také zaznačeny zdravotnické prostředky pro první pomoc, například rozmístění externích defibrilátorů.

Registrace dobrovolníků probíhá v několika vlnách. Nejdřív se do ní hlásí profesionální záchranáři. Ve druhé fázi budou zapojeni také proškolení hasiči a policisté, následně členové Českého červeného kříže, Vodní záchranné služby nebo Horské služby. V poslední vlně budou osloveni dobrovolníci, kteří pracují ve zdravotnických povoláních.

"Celý systém už je připravený a otestovaný. Teď už je jen potřeba, aby se záchranáři do systému zaregistrovali, stáhli si mobilní aplikaci a počítali s tím, že jim může zavolat dispečer a poslat je k dopravní nehodě nebo třeba za někým ve vedlejší ulici, kdo potřebuje okamžitou zdravotnickou pomoc. Během začátku příštího roku se tento systém spustí. Díky tomu se k pacientovi dostane první pomoc v kratším čase, což zvýší šance na úspěšnější léčbu nebo dokonce na přežití. Tato chytrá vychytávka je dalším krokem ke zlepšení lékařské péče v Moravskoslezském kraji," řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Realizace systému je plánována v několika fázích. Zdravotnická záchranná služba již vyškolila vybrané dobrovolníky z vlastních řad. Později budou zapojeni členové ostatních složek IZS, kteří v Moravskoslezském kraji fungují: Český červený kříž, Vodní záchranná služba nebo například Horská služba. V poslední vlně budou osloveni dobrovolníci pracující ve zdravotnických povoláních. Záchranáři v rámci Moravskoslezského kraje předpokládají postupné vyškolení několika set osob.

Z celkových nákladů, které nepřesáhly 1,2 milionu korun, bude kraj platit jenom desetinu. "Podařilo se nám získat peníze z Evropy, takže z 85% bude nový systém zaplacen z evropských peněz, zbytek pokryje stát a kraj. O dotace z Evropské unie si říct umíme. Evropské peníze využíváme například i na protidrogovou politiku, na podporu rodinné péče nebo komunitní práce v kraji. Jsou to projekty, které systematicky zvyšují životní úroveň v celém regionu. Pokud je možnost tyto projekty zaplatit z evropských peněz, bylo by škoda toho nevyužít," řekl náměstek hejtmana pro evropské projekty Jan Krkoška.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama