reklama

Syndrom suchých a zarudlých očí: Existuje pomoc

Co nesmíme zapomenout doma? U většiny z nás k nutnému pracovnímu vybavení patří umělé slzy - daň za práci u počítače, kdy jeho dlouhým používáním vysychá oční sliznice a oči pak pálí, svědí a rudnou. Teď se však objevila šance, jak moci nechat kapky navždy v lékárně.

Foto: Thinkstock

Máte často pocit písku nebo cizího tělíska v oku? Unavené, červené oči s těžkými, oteklými víčky svědí, pálí nebo řežou, a občas - stále častěji - se přidá rozmazané vidění. Pokud jste doteď nevěděli, čemu to přičíst, pak jde o syndrom suchého oka.

Trpí jím přibližně každý pátý z nás a jen s malou nadsázkou se dá říct, že dříve či později čeká na každého. Obzvlášť, pokud máte nějakou dioptrickou vadu. Přirozenou tvorbu slzného filmu v oku narušuje klimatizace, kouření nebo dlouhodobá práce na počítači. 

Závislost na kapkách není výjimkou

Syndrom suchého oka je způsoben buď sníženou schopností oka tvořit slzy, nebo také kvalitativními změnami slzného filmu. Toto nepříjemné onemocnění má nyní nové řešení. Jednoduchý zákrok dokáže zbavit nejen pálení očí, ale také závislosti na umělých slzách či očních gelech.

Lékaři nyní dokáží tento problém léčit pomocí speciálních ucpávek slzných kanálků. "Takzvané plugy mohou přinést úlevu většině pacientů, které trápí syndrom suchého oka. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku následně zvětší svůj objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská.

Ucpávka udrží v oku potřebnou vlhkost

Implantát, který je vyroben s biokompatibilního, termoaktivního akrylického materiálu, se zavádí do slzného kanálku v lokálním znecitlivění speciální pinzetou. Implantát mění tvar individuálně podle tělesné teploty a anatomických poměrů v slzných cestách. Po zavedení implantátu se zvyšuje množství slz ve spojivkovém vaku, prodlužuje se délka působení místně podávaných léků, častost kapání umělých slz je možné o hodně snížit nebo dokonce i úplně vynechat. Příznivý účinek na oko se projeví zklidněním a vůbec celkovou lepší pohodou vidění. V případě potřeby se implantát bez potíží odstraňuje propláchnutím slzných cest.

Bleskový zákrok

"O tom, že trpím syndromem suchého oka, jsem dlouho vůbec nevěděla. Odhalily ho až speciální oční testy. Abych dokázala zaostřit, musela jsem často mrkat. Také jsem si musela často kapat umělé slzy, což bylo nepohodlné. Rozhodla jsem se proto pro zavedení ucpávek slzných kanálků,“ vypráví Tereza a dodává: "Celý zákrok byl bleskový a nebolestivý. Jsem opravdu spokojená.“


Plugy umožňují podstoupit laserovou operaci

Syndrom suchého oka může být také znakem toho, že pacient v brýlích nosí nevhodná dioptrická skla. Neostré vidění oči nadměrně zatěžuje, což se může projevit i pocitem suchosti. V první řadě je potřeba vyloučit právě tuto příčinu.  V každém případě pacient musí nejprve podstoupit vyšetření - analýzu slzného filmu. Podle výsledku mu lékaři doporučí řešení.

"Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky - podle závažnosti a také podle preferencí pacienta,“ vysvětluje docentka. Skorkovská a dodává: "Syndrom suchého oka často diagnostikujeme například při předoperačním vyšetření před laserovým zákrokem. Nyní díky plugům mohou pacienti trpící syndromem suchého oka také bez obav podstoupit laserovou refrakční operaci.“

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama