reklama

Stíhání střelby na západní hranici

Praha/Brno - Střelba do lidí, kteří se přes hranici pokoušeli utéct z komunistického Československa, je podle historiků jeden z mála komunistických zločinů, za který lze ještě dnes postavit lidi před řádný soud.

Zkušenosti například z Německa ukazují, že taková střelba a vydávání pokynů k ní jsou zločiny proti lidskosti a jejich vyšetřování neblokují jindy používané promlčecí lhůty.

České soudy se několika takovými případy již zabývají.

Jde například o smrt občana bývalé Německé demokratické republiky v srpnu 1977, kterého pohraničník postřelil u obce Rybník na Domažlicku. Muž z Německa kvůli tomu, že mu nebyla včas poskytnuta pomoc, zemřel.

Šetří se i případ střelby z roku 1952, kdy byl zastřelen mladý muž při pokusu přejít hranici do Německa v Pomezí.

Další obdobný případ dnes posuzuje Vrchní soud v Olomouci.

K soudu se ale nedostaly případy těch, kteří střílení a další opatření na hranicích nařizovali. Úřad dokumentace a vyšetřování komunismu například obvinil bývalého šéfa pohraniční a vnitřní stráže z padesátých let za to, že měl v roce 1953 navrhnout a zorganizovat provedení elektrifikace hraničního drátěného zátarasu v důsledku jehož činnosti bylo usmrceno nejméně 61 občanů tehdejšího Československa. Kvůli těžké chorobě ale muže nebylo možné postavit před soud.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama