reklama

"Ženy, roďte víc dětí." Vlády vyžadují vyšší porodnost, jejich strach diktuje dělohám

Čím dál více států přijímá opatření, jimiž se snaží přinutit ženy, aby rodily více dětí. Vyplývá to ze studie charitativní organizace Population Matters. Naléhání na vyšší porodnost přichází už i z evropských zemí.

Foto: iStock

Zatímco v roce 1976 se pomocí legislativy snažil přimět ženy k vyšší porodnosti jeden z deseti států světa, dnes je to jeden ze tří, zjistila organizace Population Matters na základě dat OSN. Vyšší porodnost má obvykle posloužit nacionalistickým, ekonomickým a patriarchálním zájmům, míní výzkumníci. 

Text uvedl jako příklady států, jichž se problém týká, například sousední Polsko, Maďarsko, Rusko, Turecko, Írán a Čínu, která byla donedávna spojována naopak s omezováním populačního růstu. Autoři však varují také před vývojem ve Spojených státech či v Německu

"Když je řeč o populační politice, lidé si často vzpomenou na Indii nebo Čínu, kde se snažili růst populace zpomalovat. Nyní se to však mění s tím, jak populační křivka klesá a v některých případech napomáhá k úbytku obyvatel také migrace," vysvětlila autorka zprávy Monica Sciglianová.

Domnívá se, že s tím, jak se čím dál více lidí rozhoduje pro založení menší rodiny, zavádí větší množství vlád donucovací politiky, aby zvýšily populaci státu, a omezují tak reprodukční práva občanů.

Pronatalismus se pojí s konspiracemi o migrantech

Podle Sciglianové je podhoubím proporodních legislativ zejména nacionalismus. Autoři zprávy varují, že zejména pravicoví nacionalisté a populisté označují ženy, které chtějí mít menší rodiny, za nevlastenecké, citoval text deník The Independent

Výzkumníci upozorňují, že zejména evropští politici, kteří chtějí prosazovat takovou legislativu, často věří xenofobní konspiraci o "velkém nahrazení", která předpokládá, že křesťanská evropská populace bude eliminována vinou muslimských imigrantů. 

"Pronatalismus se často pojí s propagací rodiny, etnickým nacionalismem nezřídka založeným na ortodoxní formě víry a nepřátelství k migrantům a multikulturalismu," dodávají.

Jako příklad uvádějí návrhy maďarského premiéra Viktora Orbána, který propaguje bezplatné vzdělání pro ženy, které porodí nejméně tři děti, či osvobození od daně z příjmu pro ženy, které porodí alespoň čtyři děti. Upozorňují také na zpřísnění potratových politik v Polsku. 

Prvky proporodní politiky se v Česku vyskytují v programu SPD, s nímž šla strana do letošních sněmovních voleb. Nástroji k dosažení vyšší porodnosti žen by mělo být například větší daňové zvýhodnění na děti, zvýšení porodného nebo manželské půjčky ve výši 800 tisíc korun se snížením splácené částky za každé narozené dítě. Podle strany je vyšší porodnost ve veřejném zájmu. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama