reklama

Soupis prohlášení Usámy bin Ládina od 11. září

Co všechno bin Ládin od roku 2001 řekl?

Foto: Reuters

14. září 2001 - Stanice al-Džazíra citovala bin Ládinovo prohlášení, v němž apeloval na Pákistánce, aby se postavili jakémukoliv útoku Američanů v Afghánistánu.

7. říjen 2001 - Bin Ládin se na videonahrávce zveřejněné al-Džazírou vysmívá americkému prezidentovi G.W. Bushovi kvůli útokům na Světové obchodní centrum v New Yorku. Prohlašuje, že Američané nebudou žít v klidu a míru, dokud tak nebudou moci žít i Palestinci.

13. prosinec 2001 - Bin Ládin na videonahrávce říká, že byl co se týče úspěšnosti útoků 11. září optimistický, ale neodvážil se doufat, že by se budovy zřítily. Podle USA bin Ládin na této pásce přiznal svůj podíl viny.

26. prosinec 2001 - Na videonahrávce odvysílané al-Džazírou řekl, že účelem útoků v New Yorku bylo, aby USA přestaly podporovat izraelskou politiku vůči Palestincům

31. leden 2002 - CNN odvysílala záznam rozhovoru reportéra al-Džazíry s Usámou bin Ládinem, kde bin Ládin říká: "bitva se přesunula do Spojených států"

19. květen 2002 - Bin Ládin na videonahrávce ocenil zásluhy "mučedníků". Odhadované stáří nahrávky je 2 až 4 měsíce.

10. září 2002 - Na audionahrávce zveřejněné al-Džazírou označil útočníky 11. září za "muže, kteří změnily historii".

6. říjen 2002 - Na al-Džazíře prohlásil, že po jakémkoliv útoku USA na země muslimského světa bude následovat dvojnásobná odplata.

14. říjen 2002 - Bin Ládin pochválil protizápadní útoky na cíle v Kuvajtu a Jemenu a vyroval USA a Izrael před dalšími.

12. listopad 2002 - Al-Džazíra odvysílala domnělé bin Ládinovo varování spojencům USA před podporou "řezníků z Bílého domu".

11. únor 2003 - Opět domnělá bin Ládinova páska, na níž vyzývá Muslimy, aby bojovali proti USA a vypudili Američany z Iráku.

10. září 2003 - Al-Džazíra zveřejnila videonahrávku, na níž se po boku Usámy objevil jeho blízký spolupracovník Aimán al-Zavahrí. Oba vyzývají k džihádu a vychvalují útočníky z 11. září.

18. říjen 2003 - Na dvou audionahrávkách slibuje další útoky v USA i jinde.

15. duben 2004 - Televize Arab odvysílala zvukovou pásku, na níž nabízí evropským zemím příměří, pokud stáhnou své vojáky z muslimských zemí.

6. květen 2004 - V údajném bin Ládinově prohlášení se objevuje výzva k Džihádu proti americké okupaci Iráku.

30. říjen 2004 - Několik dní před prezidentskými volbami v USA bin Ládin oslovuje Američany a říká, že Bush je oklamal a že budou čelit dalším útokům, když ho zvolí znovu prezidentem.

16. prosinec 2004 - Bin Ládin na audionahrávce velebí skupiny saúdských ozbrojenců, kteří zaútočili na konzulát USA v saúdskoarabské Džidě.

27. prosinec 2004 - Na zvukové pásce apeluje na irácké obyvatele, aby se neúčastnili lednových parlamentních voleb. Každého, kdo k volbám půjde, označil za bezvěrce.

30. červen 2006 - Bin Ládin pochválil zesnulého lídra irácké odnože al-Káidy al-Zarkávího a označil ho za hrdinu Džihádu.

6. červenec 2006 - Rok po útocích v Londýně, při nichž zemřelo 52 lidí, al-Káida zveřejnila videonahrávku, na níž vystupuje bin Ládin a jeden z útočníků. Komentář čte dvojka organizace al-Káida Aimán al-Zavahrí.

7. září 2007 - Bin Ládin se objevuje na videonahrávce u příležitosti 6. výročí útoků z 11. září. V prohlášení se obrací k americkému lidu a říká, že Spojené státy jsou navzdory své ekonomické a vojenské síle zranitelné.

29. září 2007 - Na zveřejněné audiopásce naléhá na evropské země, aby ukončily spolupráci s americkou armádou v Afghánistánu.

19. březen 2008 - Ve svém posledním prohlášení se zaměřil pouze na Evropu. Evropské unii pohrozil odplatou za zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama