reklama

Mít sny o svém bývalém je úplně normální. Proč se vám ale o něm zdá?

Určitě znáte ten pocit, když se probudíte vedle současného partnera, ale noc jste ve snech strávily někde trochu jinde - u toho bývalého. Proč se nám bývalé lásky takto zjevují?

Foto: Shutterstock

V ideálním světě je spánek doba, kdy se máte hluboce uvolnit a zrelaxovat. Ne vždy to tak ale je, obzvlášť když se vám zdá o expartnerech. Dojem ze snu ve vás může rezonovat celý den a také ovlivnit vaši náladu. Co to ale znamená, když sníte o něčem a o někom, co už je nebo by mělo být za vámi?

Překvapivě to, že se vám zdá o bývalém partnerovi nebo partnerce, nemusí nutně znamenat, že s nimi máte ještě nevyřízené účty nebo se k nim chcete vrátit. Takové sny často ukazují na něco úplně jiného a hlavně - podle expertů se jedná o úplně normální jev. 

Sny o bývalých mohou ukazovat na trauma, ale také k vám samotným

"Sny nikdy nemůžeme vykládat paušálně, vždy je nutné vzít v potaz konkrétního člověka a situaci. Když sníte o svých bývalých partnerech, může to samozřejmě znamenat, že se vám stýská po krásných společných chvílích, po přítomnosti člověka, který vám rozuměl. Často ale sen může také rozkrývat trauma nebo upomínat na něco, co jsme v dřívějším vztahu zapomněli a co bychom měli začít znovu žít," vysvětluje snový terapeut Lukáš Karas. 

Jedné z jeho klientek se například dlouho zdálo o tom, že u bývalého partnera zapomněla cosi, co nutně potřebuje. Pak pochopila, že po rozchodu s ním přestala být spontánní a chybí jí uvolněnost. V momentě, kdy si toto uvědomila a vrátila se sama k sobě, se jí takové sny přestaly zdát.

Výzkum spánkové laboratoře na Univerzitě v Berkeley poukazuje na spojení emocí a snů, kdy během REM fáze spánku (kdy člověk nejvíce sní) se redukuje možnost člověka rozumět komplexitě emocí v každodenním životě.

Sny mohou ukazovat na vaši vnitřní ženu nebo muže

Pokud se vám zdá o bývalém partnerovi, zeptejte se sami sebe, co je první věc, která vám přijde na mysl, když se probudíte a myslíte na něj? Odpověď vám tak může odkrýt třeba to, že než o bývalém partnerovi nebo o vašem minulém či současném vztahu sny vypovídají spíš něco o vás. Například vám může chybět to, kým jste tehdy byli nebo co jste tehdy prožívali. Zároveň tímto můžete narážet na Jungův archetyp anima, tedy vnitřního muže, který podle tohoto psychologa z poloviny 20. století v sobě všechny ženy mají (a muži zase ženu).

"Podle Junga máme všichni vnitřní ženu a muže, kvality, které si pak zrcadlíme skrze vztahy a u partnerů je vyhledáváme. Často je to tak, že nás právě nejvíc přitahují ti, kteří nejsilněji odpovídají naší vnitřní ženě nebo muži, jakýmsi způsobem ji vyzývají. Ve snech se tak skrze snění o těch, se kterými jsme měli tu největší přitažlivost, vlastně setkáváme s tím, co v životě chceme, co nás přitahuje, co nám imponuje a za čím chceme jít," vysvětluje Karas. 

Sex s ex ve snu nemusí být jen o chybějícím vzrušení

Samozřejmě sny o pohlavním styku s bývalými partnery nejsou vzácností a jednoduše mohou znamenat, že vám chybí sex nebo alespoň dobrý sex. Nicméně, ne vždy se může jednat o sex jako takový. Může být také metaforou spojení a přijetí něčeho, co pro vás partner představoval a co se vám dříve u něj příčilo. 

Lukáš Karas

Lukáš Karas

Vede kurz práce se sny nazvaný Hypnos a kurz archetypální psychologie Pantheon duše. Dlouhodobě se zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii, mimořádné stavy vědomí, umění a pohádky. Ve svých přednáškách využívá poznatky z těchto různorodých oblastí, aby se pokusil předložit mapu vnitřní skutečnosti. Během let jako terapeut, kdy pracoval například v centru pro drogově závislé, dospěl k závěru, že práce se sny může být tou nejrychlejší cestou k duševnímu rozvoji.

"Například jste nemusela mít ráda, že váš partner uměl říct věci na rovinu a otevřeně, zatímco vy jsem si vždy raději nechala svůj názor pro sebe, byla jste třeba až submisivní. V momentě, kdy pak v reálném životě toto změníte, naučíte se být asertivnější a stát sama za sebou, může se vám zdát, že jako metaforu přijetí máte s tímto bývalým partnerem sex, nebo dokonce dítě," popisuje Karas. 

Sen vám tedy jednoduše ukazuje něco, co je především ve vás, ne někde "venku". "Sen je konverzace, kterou máte sami se sebou o velmi aktuálním a konkrétním problému, který se snažíte vyřešit," říká v knize Have a Great Dream autorka knihy a snová terapeutka Layne Dalfenová.

Pozor si dejte na repetitivní sny

Pokud se vám ale opakují sny s bývalým partnerem ve spojení s konkrétními nepříjemnými pocity a situacemi, možná říkají něco o vašem hlubším problému nebo traumatu. Podle odborníků se na sny můžeme dívat jako na proces, ve kterém se hojíme a setkáváme s procesy, které nám ve vědomém životě plně nedochází nebo je nemáme sílu nebo čas řešit - ale měli bychom.

"Takové sny s expartnerem jsou pak pokusem duše uzdravit toto zranění a my bychom měli takovým snům vycházet vstříc," podotýká Karas. "Například s pomocí psychoterapeuta. Jakmile to uděláme, změna se ve snech většinou brzy projeví," dodává snový terapeut.

Když ex vypadá jako váš současný partner

Kromě sexu s bývalými jsou také časté takové sny, ve kterých se vám prolíná podoba současného a bývalého partnera a odkazuje tím na podobnost minulého a současného vztahu.

"To se může například stát právě často při hádce. Je dobré podívat se na to, v čem jsou tyto vztahy podobné, na to, co si v tomto vztahu opět řešíte, zaměřit se na své pocity a to, co ve mně vztah vyvolává," říká Karas, který by ale doporučoval z takového vztahu rozhodně neutíkat, a naopak vzorec, který se nám opakuje, zlomit. 

Obvyklé jsou také sny, ve kterých se vám může objevovat více bývalých partnerů zároveň, dokonce i s otcem. "Jedné klientce se například zdálo, že přechází z místnosti do místnosti, přičemž v každé je jeden z bývalých partnerů, až došla do místnosti, kde byl její otec. Takový sen jasně ukazuje na komplexitu vztahů s muži, které se formují už od raného dětství. Je to jakási linka, vzorec vztahu, který se klientce opakoval, a ona si vlastně prožívala pořád ten samý vzorec, vztah a problémy, jaké měla se svým otcem," vysvětluje Karas.

Ve snech obecně platí, že jde spíše o emoce, které během nich cítíte, než o to, co sny ukazují. Pokud vás ale už sny o bývalých partnerech unavují, Layne Dalfenová ve své knize popisuje jednoduché řešení takového problému: "Ať už během usínání, nebo kdykoliv během dne si jednoduše řekněte, že už toho bylo dost a dál o nich snít nechcete. Opravdu to přestane!" slibuje na závěr spisovatelka a snová terapeutka.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama