reklama
 

Služební cesty: Stravné i náhrada za auto se zvýší

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Zaměstnanci na služební cestě dostanou v příštím roce opět o trochu vyšší stravné než dosud. Od ledna se totiž zvýší jeho nejnižší možné sazby. Vzrostou i cestovní náhrady pro zaměstnance, kteří na služební cestu jedou vlastním autem. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Změna má formu vyhlášky, ke schválení tedy není potřeba projednání ve Sněmovně.

Pro cesty trvající pět až dvanáct hodin vzroste minimální sazba stravného ze současných 66 na 67 korun, zákonné minimum pro cesty trvající 12 až 18 hodin se zvýší ze 100 na 102 korun. Pro delší cesty pak má minimální sazba stoupnout ze 157 na 160 korun.

Při určení stravného vychází ministerstvo z vývoje cen a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování. Pro podnikatelskou sféru stanoví vyhláška jen minimální sazbu, zaměstnavatel ji může zvýšit. U nepodnikatelské sféry určuje vyhláška i maximální sazby.

Zaměstnanci, kteří na služební cestu jedou vlastním autem, dostanou více peněz než dosud. Takzvané cestovní náhrady pro rok 2014 stoupnou o desetník za kilometr, předpokládá ministerský návrh. Vrátí se tak na úroveň roku 2012.

Minimální náhrada za používání silničních motorových vozidel letos činí 3,60 koruny za kilometr, od ledna má stoupnout na 3,70 koruny. Ministerstvo vychází z údajů Českého statistického úřadu, konkrétně z mírného vzestupu cen spojených s pořízením a provozem motorových vozidel.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama