reklama

Skokan a politik Pavel Ploc

Praha - Muž, od něhož začal první povolební skandál, je znám spíš sportovními úspěchy než politickými činy.

Ačkoli se o víkendových volbách zařadil mezi nejpopulárnější kandidáty a do sněmovny ho vynesla velká přízeň voličů a jejich preferenční hlasy (4886), byl dosud Pavel Ploc pro národ hrdinou především sportovním. Většina si přece určitě spíše pamatuje, že získal stříbrnou medaili na zimní olympiádě v Calgary a bronzovou na té další v Sarajevu, a ne to, že mu už před čtyřmi lety chybělo jen sto osmdesát hlasů k tomu, aby se stal sociálnědemokratickým poslancem.

Stejně tak Plocovi příznivci znají asi lépe než jeho politickou dráhu historky, jak malý Pavel skákal už jako dítě z peřiňáku a jak z liberecké tramvaje vyskakoval za jízdy do telemarku. Těch prvních totiž při zadání hesla Ploc do internetových vyhledávačů najdete takříkajíc dvanáct do tuctu. Dozvědět se však, že Pavel Ploc začal v politice jako člen harrachovského zastupitelstva v řadách Demokratické regionální strany (1998) a že jeho bratr Tomáš je v tomto městě místostarostou reprezentujícím ODS, už vyžaduje na síti trochu práce.

Také noviny jsou plné příběhů z Plocových sportovních začátků. "Babičku jsme nutili, aby nám ušila závodní čísla a pak jsme trénovali nájezdové a doskokové postoje před zrcadlem," cituje jednu z nich internetová encyklopedie Wikipedia a přidává další, opsanou z MF DNES. "Když jsem jezdil v Liberci do učňáku, vyskakoval jsem z tramvaje do telemarku. Ani jsem o tom nevěděl, nebyla to exhibice pro lidi, kteří si říkali, že jsem blázen. Prostě jsem to potřeboval. Blázen jsem byl."

Na politické vize přišla řeč až po sobotním úspěchu ve volbách. Ploc v nich líčí, jak s politikou málem skončil, protože ho otrávily třenice v sociální demokracii. Pak prozrazuje, že ve sněmovně počítá se zařazením do sportovního výboru. Hodlá lobbovat za obnovení sportovních tréninkových center a za to, aby se stát uměl postarat o vysloužilé sportovce. "Vždyť dělají nejlepší reklamu. Jaké Čechy zná svět? Havla, a pak Jágra s Haškem," přidává v tisku svůj pohled na svět. Jako majitel harrachovského penzionu se čtyřmi dvoulůžkovými pokoji a restaurací chápe poslanec Ploc i potíže podnikatelů. "Nikdy to neměli lehké, potřebují podporu. Kdybychom nestáli s cedulí Ploc u hlavní silnice, těžko bychom se protloukali."

Parcelu pro svůj podnik dostal Pavel Ploc v roce 1992 od Harrachova darem. Byla to odměna za skvělou sportovní reprezentaci.

Pavel Ploc byl držitelem světového rekordu v letech na lyžích, když v roce 1983 skočil 181 metrů. Už doživotně bude s 95 metry rekordmanem můstku mezi šumavskými Stachy a Churáňovem, kde už se neskáče. Byl vyhlášem třetím nejlepším českým lyžařem dvacátého století.

Ale možná, že tyto sportovní výsledky budou nyní přehlušeny Plocovým politickým účinkováním. Krátce před tím, než rozpoutal první povolební skandál, řekl novinářům, že by nikdy nepřevlékl politický kabát. "Kde by byl charakter?" odpověděl na otázku otázkou.

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama