Je období prázdnin - to je čas, kdy zrají žluté, oranžové nebo načervenalé peckovice, které se řadí k nejzdravějšímu ovoci. Je čas dozrávání meruněk, které jsou známé již 4000 let a někdy se jim také říká "arménská jablka".
Meruňky zpomalují proces stárnutí a mají omlazovací efekt, posilují vlasy, pokožku a nehty. Také pozitivně působí na sliznici plic kuřáků, zlepšují náladu a pomáhají při únavě a nesoustředěnosti. Meruňky mají vysoký obsah vitamínu A, který příznivě působí na zrak a posiluje imunitu, a jeho provitaminu beta-karotenu. Dále obsahují vitamín C a vitamín P, draslík (přispívá ke správné funkci svalů a nervů), železo, bor, vápník, fosfor, niacin, kyselinu listovou (potřebnou pro krvetvorbu a růst buněk) a kyselinu pantotenovou (ta se stará o vitalitu a odbourávání tuků). Jemné sametové plody, které obsahují pouze malé množství vody, vděčí za svůj žlutohnědý vzhled karotenům. I přesto, že jsou meruňky velmi sladké, obsahují pouze 9g sacharidů a jejich energetická hodnota je jen 188 kJ.
Meruňky nejčastěji zpracováváme na kompoty, džemy a marmelády, přičemž ovšem ovoce ztrácí část vitamínů. Používáme je také jako náplně do ovocných knedlíků a moučníků. Z meruněk se také vyrábějí džusy nebo likéry (moravská meruňkovice). Čerstvé meruňky používáme i do ovocných salátů nebo na ozdobu zmrzlinových pohárů. Meruňky můžeme také sušit a případně i zmrazit. Meruňky lze i loupat, kdy plody vložíme na 5 minut do vroucí vody a po vychladnutí slupku lehce sloupneme. Meruňky se výborně hodí jako příloha ke grilovaným a pečeným masům.
Meruňky očistíme, oloupeme a vypeckujeme. Banány oloupeme a rozčtvrtíme. Ovoce navážíme. Meruňky (900g) i banány (400g) rozmixujeme a vlijeme do většího hrnce. Přidáme želírovací cukr (balíček 500g 2:1, případně i 3:1) i kyselinu citronovou (1 lžička) a dobře promícháme. Ovocnou směs za stálého míchání přivedeme k varu, zmírníme plamen a směs 5 minut provaříme.
Meruňkovo-banánovou marmeládu ještě horkou plníme do nahřátých čistých skleniček (nejlépe šroubovacích), uzavřeme a zabalené do deky necháme do druhého dne pozvolna vychladnout.
Meruňky (6ks) oloupeme, nakrájíme na kostičky a 10 minut podusíme. Necháme je vychladnout, důkladně rozmixujeme a zvážíme. Přidáme bílek, lžičku citronové šťávy i cukr moučku (stejnou gramáž jakou mají meruňky) a šleháme tak dlouho, dokud se nám nevytvoří hustá pěna. Ze dvou bílků zvlášť ušleháme tuhý sníh, do kterého po částech vmícháme 70g cukru krupice a pak sníh zlehka zamícháme do ovocné pěny.
Pěnu rozetřeme do dobře (máslem, tukem) vymazané zapékací mísy a ozdobíme několika dílky oloupaných meruněk. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 20 minut do zrůžovění.
Pokud jste si zde nevybrali recept na "úschovu" sladkých meruněk - stačí zabrousit na hlavní stránku, kde jich naleznete desítky a některé včetně fotografií.
Rychlá příprava a báječná chuť: Meruňková marmeláda krok za krokem
Recept na vynikající meruňkovou marmeládu. Příprava vám nezabere více než 15 minut.
Ty nejlepší recepty z meruněk: Domácí knedlíky, bublaniny i marmelády jako od babičky
Meruňky už pomalu začnou dozrávat na našich zahrádkách. Jejich krátkou sezónu je třeba si dostatečně užít a nejlépe je také zamrazit, připravit z nich marmeládu či kompot. Ale kromě toho máme pro vás i prověřené recepty na výborné knedlíky z bramborového těsta a smetanové koláče, které vám budou mizet pod rukama.
Recept na meruňkový koláč s tvarohem krok za krokem
Vyzkoušejte nenáročný recept na chuťově výborný meruňkový koláč s tvarohem. Jen se po něm zapráší!
Veganské meruňkové knedlíky krok za krokem
Domácí meruňkové knedlíky patří mezi oblíbenou letní klasiku. V tomto receptu vám ukážeme čistě rostlinnou variantu krok za krokem.
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena