reklama

Skandály položily kanadskou vládu

Ottawa - Finanční skandály předznamenaly konec menšinové liberální vlády premiéra Paula Martina.

Kanadský parlament jí podle očekávání vyslovil nedůvěru. Opozice se proti kabinetu spojila kvůli finančnímu skandálu liberálů, který kanadskou politickou scénu ovládá od loňského února. Pro odchod vlády hlasovaly Konzervativní strana Kanady, Quebecký blok a Nová demokratická strana. Právě díky její podpoře byla Martinova vláda u moci poslední rok a půl.

Více o snaze opozice svrhnout vládu ČTĚTE ZDE

Premiér Paul Martin po prohře v parlamentním hlasování oznámil, že předčasné volby se budou konat 23. ledna.

Vládě zlomila vaz obvinění z korupce. V únoru 2004 vyšlo na povrch, že předáci vládních liberálů přiřkli státní zakázky ve výši 100 milionů kanadských dolarů firmám spřízněným se stranou.

Šéf konzervativců Stephen Harper minulý týden řekl, že skandál ukazuje na propojení liberálů s organizovaným zločinem. Slíbil, že v případě volebního vítězství jeho strana přijde s ještě zásadnějšími daňovými úlevami a přijme tvrdá opatření proti násilné kriminalitě.

Premiér má šanci uspět i v předčasných volbách

Průzkumy veřejného mínění napovídají, že jejich výsledkem by mohl být opět menšinový liberální kabinet. Volební souboj však bude dramatický, podle nejnovějšího šetření společnosti Pollara Poll opoziční konzervativci náskok liberálů dotahují.

Opozice, včetně Nové demokratické strany, o niž se vláda opírala od minulých voleb, se v nadcházející kampani hodlá zaměřit především na kritiku vlády. Liberálové naopak chtějí stavět na ekonomických výsledcích, díky nimž je Kanada jedinou z osmi nejvyspělejších zemí světa, která má přebytkový státní rozpočet a míru nezaměstnanosti na nejnižším bodě za uplynulých 30 let.

Mimořádně silný odpor ostatních stran vyvolal záměr vlády ještě před pravděpodobnými předčasnými volbami zavést rozsáhlé daňové škrty v hodnotě deseti miliard kanadských dolarů. Opozice kabinet nařkla ze snah koupit si hlasy voličů a naléhá na to, aby od svého plánu ustoupil.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama