Reklama
Reklama

Sex a erotika byly ve starověku všudypřítomné: Budete se u výjevů červenat?

122
Zavřít

1. Sex a erotika byly ve starověku všudypřitomné

Indičtí milenci v tantrické pozici, severozápadní Indie, 10. - 11. století
Foto: Shutterstock

Zatímco dnešní společnost často vnímá sex a erotiku jako intimní či tabuizované téma, ve starověku tomu bylo přesně naopak. Sexualita byla přirozenou a viditelnou součástí každodenního života – bez ostychu, bez moralizování, bez cenzury. Lidé starověkých civilizací se ke svému tělu a touze stavěli otevřeněji, než si často představujeme. Ať už šlo o veřejné umění, náboženské rituály, nebo každodenní život, sex nebyl skrytý za zavřenými dveřmi – byl zcela přítomný.

Nahota jako běžná součást života

Ve starověkém Řecku byla nahota symbolem krásy, síly i ctnosti. Na sportovištích byli muži často zcela nazí, sochy zobrazovaly ideály těla v celé jejich kráse a erotika se promítala do každodenní estetiky. Podobně v Egyptě nebo Mezopotámii nebyla nahota vnímána jako něco pobuřujícího – naopak, byla součástí běžného ikonografického jazyka.

Erotika ve službách náboženství

V mnoha kulturách byla sexualita úzce propojena s náboženským životem. Například ve starověké Mezopotámii se praktikoval tzv. posvátný sex, kdy pohlavní styk představoval součást chrámových rituálů a měl symbolický význam spojený s plodností a cyklem přírody. Podobně v Indii vznikaly tisíce let staré tantrické texty, které spojovaly sexualitu s duchovní cestou.

Literatura i graffiti bez cenzury

Erotika byla přítomna nejen v chrámových malbách a sochách, ale i v textech. Starověká literatura, jako je Kámasútra, Ars amatoria Ovidia nebo egyptské milostné písně, otevřeně hovoří o tělesné lásce, touze i technikách milování. Ani v každodenních projevech nechyběla narážka na sex – stačí se podívat na dochovaná římská graffiti z Pompejí, která by dnes byla označena minimálně za „velmi nevhodná“.

Žádné tabu, jen život

Zatímco pozdější století – zejména ta pod vlivem křesťanské morálky – z sexuality udělala věc studu a viny, starověk vnímal erotiku jako přirozenou součást lidského bytí. Lidé milovali, žárlili, žili nespoutaně, a to vše se odráželo v jejich kultuře i každodenním životě.

Sex a erotika tak ve starověku nebyly výstředností – byly prostě všude. Otevřeně, bez ostychu, s radostí i respektem. A možná právě proto se k tomuto uvolněnému a přirozenému pojetí dnes v mnoha ohledech znovu vracíme.

2. Upozornění na citlivý obsah

Upozornění na citlivý obsah
Foto: Žena.cz

Následující obsah může být pro některé uživatele citlivý. Obsahuje historické zobrazení nahoty a erotiky. Materiál je určen pouze pro zletilé a má především dokumentární a kulturně-historický charakter.

3. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Porcelánová figurka z Číny Soška pochází z provincie Jiangxi a je stará stovky let. Sexuální akt jako prostředek ovládnutí vesmíru však Číňané znají už od starověku.

Reklama

4. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Erotická soška za starověkého Egypta Plastika pochází z období Ptolemájovců (305 30 př. n. l.) a dokazuje, že ani potomkům faraónů nebyl sex zcela cizí.

5. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Starobabylónská hliněná deska Tento terakotový basreliéf najdete v Britském muzeu v Londýně. Všimněte si slámky v ústech ženy, je to symbol orálního sexu. A možná také důkaz, že už starověcí lidé propojovali sex a alkohol.

6. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Chrámy lásky v Khajuraho Posvátná architektura a explicitní výzdobou vznikla okolo přelomu 1. tisíciletí a patří k nejnavštěvovanějším místům v Indii. Unikátní seskupení 22 chrámů na jejichž stěnách najdete plastiky, které byste dnes čekali jen ve specializovaných časopisech pro dospělé, je zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO.

Reklama

7. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Erotické dřevořezby v chrámu Pashupatinath V nepálském Káthmandú, zvaném také město chrámů, najdete stovky hinduistických svatostánků s erotickými motivy. Nejvýznamnější je chrám Pashupatinath, zasvěcený Šivovi. Stojí přímo na místě, kde se prováděly náboženské rituály již před 1500 lety a vstup do něj mají povolen pouze hinduisté.

8. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Pravěký falus Lidské tělo přitahovalo pozornost umělců odpradávna a mužský penis zvlášť. Tento kamenný pochází z neolitické Anatolie, dnešního Turecka a je starý přibližně 8 000 let.

9. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Starobabylónský oltář Tento terakotový basreliéf najdete v pařížském Louvru. Všimněte si slámky v ústech ženy a poháru vína u rtů muže jde o symboly orálního sexu.

10. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Starobabylónské umění Reliéf na terakotě pochází z 2. tisíciletí před Kristem a najdete ho v berlínském Muzeu Blízkého Východu. O činnosti, kterou postavy provádějí, není pochyb.

11. Starověký sex

Starověký sex
Foto: Profimedia.cz

Hermes jako posel Bohů Mramorová socha pochází ze 6. st. př. n. l. Rychlonohého Diova syna uctívali poutníci, řečníci, kupci, atleti i zloději. Starověké Řecko si však na milostné eskapády moc nepotrpělo. Antická společnost byla vůbec výrazně sexistická. Muži zásadně nespojovali lásku s manželstvím ani vášní. Zamilovat se bylo věcí žen. Muži citům nepodléhali, protože vášnivá láska byla považována za nemoc, jež prozrazovala milencovu pošetilost. Zamilovaný se totiž přestává ovládat, což bylo pro mužné Řeka tou největší hanbou.

12. Starověký sex

13. Starověký sex

14. Starověký sex

15. Starověký sex

16. Starověký sex

17. Starověký sex

18. Starověký sex

19. Starověký sex

20. Starověký sex

21. Starověký sex

22. Starověký sex

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama