reklama

Šéf firmy, která vyráběla vadné silikony, dostal 4 roky

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Marseille - Zakladatel francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), která při výrobě prsních implantátů nahrazovala zdravotnický materiál levnějším průmyslovým silikonem, odešel od soudu se čtyřletým trestem vězení.

Soudce vyhověl žádosti prokuratury a poslal 74letého Jeana-Clauda Mase za mříže, přestože se v dubnu operovaným ženám omluvil a v závěrečné řeči opět zopakoval, že gel pro implantáty nebyl jedovatý ani nijak nebezpečný.

Krom vězení musí Mas zaplatit ještě 75 tisíc eur pokuty, což jsou v přepočtu více než dva miliony korun. Spolu s ním byli k nižším trestům odsouzeni další čtyři členové nejužšího vedení firmy. O výši jejich trestů ale zatím zpravodajské agentury neinformovaly.

Skandál s nebezpečnými prsními implantáty propukl v roce 2011, kdy se ukázalo, že byly do těla 300 tisíc pacientek v 65 zemích včetně České republiky implantovány potenciálně nebezpečné výrobky. Žaloba prokázala více než 4100 protržených voperovaných náhrad a 2700 žen, u kterých vyvolaly implantáty záněty.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama