reklama

Sahara vydala po 70 letech zmizelé letadlo. Bez pilota

Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider

Káhira - Tým, který provádí geologický průzkum v odlehlé části Sahary v jihozápadním Egyptě, učinil nečekaný objev. Polák Jakub Perka nalezl a vyfotografoval britský válečný letoun Curtiss P-40 Kittyhawk, který zmizel v roce 1942. Během tvrdých bojů, které na severu Afriky sváděli Britové proti Němcům a Italům.

Stroj je ve velmi zachovalém stavu a na rozdíl od jiných sestřelených letadel ho ještě nestačili vykrást sběratelé suvenýrů. "Je to úžasný nález. Věc zakonzervovaná v čase, letecká obdoba Tutanchamonovy hrobky," tvrdí britský historik Andy Saunders.

Letadlo pilotoval čtyřiadvacetiletý Denis Copping. Nehodu přežil, protože se u vraku nenašlo tělo. Nedaleko ležel padák, který zřejmě pilot používal jako improvizovaný slunečník a podle všeho se pokusil dostat někam k vodě nebo do obyvatelných míst. V místě, kde se zřítil, ale neměl moc šancí na přežití - jakákoliv známá civilizace odtud tehdy byla - a je i dnes - vzdálená stovky kilometrů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kupte si letenky a navštivte Egypt.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama