reklama
 

Rozhovor: Karin a Richard Krajčovi o cestě za sny

Richard Krajčo strávil několik lednových dní v nahrávacím studiu, kde zpěv u mikrofonu vyměnil za načítání audioknihy Za sny, kterou napsala jeho manželka, režisérka a scénáristka Karin Krajčo Babinská.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Komerční sdělení

Když se začala řešit audioknižní verze, byla jste, Karin, rozhodnutá hned, že interpretem by měl být Richard?

Karin: Richard je s postavou Maxe spojený od začátku. Ta kniha vznikla na základě stejnojmenného scénáře, protože původně měla být filmem. A v roli Maxe byl vždycky Richard na prvním místě. Objevil se i v ilustracích knihy. Takže pro mě byl jednoznačně první volba. V podstatě bylo absolutně vyloučené, aby to namlouval někdo jiný.

Když jste na knize pracovala, údajně vám Richard předčítal ještě nedodělané části knihy.

Karin: To je pravda a nesmírně mi to pomáhalo. Protože jsem si tak třídila, co tam je dobře, co tam je špatně. Ale dělal celou řadu chyb. Přehazoval slova a já jsem se pořád rozčilovala, ať to přečte přesněji, že to takhle nebylo, že to není "bych sem", ale "sem bych". Takže když šel do studia, tak jediné, o co jsem ho žádala, bylo, aby opravdu dodržoval všechnu moji diakritiku, aby dodržoval slovosled a tak dále. Což je pro něj někdy obtížné, ale je to profesionál.

Richarde, vy jste se před lety zhostil načtení audioknih Potichu a Memento. Je načítání audioknihy Za sny jiné?

Richard: Já jsem ty předchozí audioknihy načítal už dávno, tak jsem trošku zapomněl, jaké to bylo. Ale tím, že tuto knížku v podstatě znám nazpaměť - od začátku do konce a zase zpátky, tak je to pro mě trošku snadnější, než byly ty dvě předešlé knihy.

A zároveň musím říct upřímně, že se mi to načítá i trochu jinak, protože je to taková jakoby "domácí práce". S tím příběhem opravdu žiji od první chvíle, kdy ho Karin začala psát. Mám tak pocit, že čtu takový rodinný příběh, takovou rodinou kroniku.

Karin: Ale když mluví o rodinné kronice, je třeba říct, že je to opravdu fikce, fikce a fikce.

Max a Marla jednají v knize hodně spontánně. Max změní svůj život ze dne na den. Říkáte, že je to fikce, ale prozraďte, jak je vám takové nespoutané jednání hlavních postav blízké?

Karin: Samozřejmě, je to sice fikce, ale všechno vychází z mých životních zkušeností. Dávám tam svoje prožitky. Takže já jsem asi takové ztřeštěné věci, jako hlavní postavy, dělala. A asi je dělám doposud. Jsem člověk, který se už od dětství pohybuje z extrému do extrému, a neustále zkouší vlastní hranice. Takže mně je poloha obou hrdinů velmi blízká. Oba vychází ze mě, každý má v sobě kus mojí osoby.

Richard: I mně jsou obě dvě hlavní postavy něčím blízké. Já jsem si zažil jak takové to workoholické období, kterým prochází Max, tak i bohémská léta, která jsou spojena s tím, že pak člověk dělá, co ho napadne a chová se hrozně svobodně a nespoutaně. Už když ten příběh vznikal, tak jsem se v něm viděl.

Karin: Myslím, že i my dva jsme takovým důkazem toho, že je možné změnit svůj život ze dne na den.

Richard: To je pravda. Tak by se to také dalo říct. A rozhodně se toho nebojíme.

Co byste si přáli, aby si posluchač z audioknihy vzal?

Karin: Pro mě je hlavní poselství v tom, aby si posluchač uvědomil, že každý z nás je plně zodpovědný za svůj život, a že má svobodnou vůli se kdykoli rozhodnout jakým způsobem a s kým ten život bude prožívat. Že by člověk neměl zapomínat na své sny a měl by jít za nimi. A že je v životě důležitá láska.

Richard: Mně se do paměti vryla taková myšlenka, věta, která tam zaznívá - že my lidi dost často zapomínáme na to, co jsme vlastně chtěli.  Když jsme na začátku svého života, když jsme malí, rosteme a dospíváme, tak máme všichni ty své sny, říkáme si, co bychom chtěli v životě dělat. A pak nás to vždycky semele a ustoupíme z toho, jak jsme si to vlastně představovali. A na všechno zapomeneme. A jak v knize říká jedna z postav : "Už je to zase tady. Zapomněl jsi na to, co jsi vlastně chtěl." To je pro mě momentálně z knihy to nosné - vzpomenout si na to, co jsme chtěli a prostě za tím jít.

Poslechněte si audioknihu Za sny na: www.audioteka.cz

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama