reklama
 

Ropná skvrna je u břehů Louisiany

Americký stát v ústí řeky Mississippi vyhlásil výjimečný stav

Ropná skvrna se rychle blíží k pobřeží
Ropná skvrna se rychle blíží k pobřeží | Foto: Reuters

New Orleans - Ropná skvrna, která se šíří z havarovaného vrtu v Mexickém zálivu, dorazila podle všeho k pobřeží Louisiany. Americká Pobřežní hlídka ověřuje zprávy, podle nichž moře na některých místech vyplavilo na břeh dehet.

Z ropného vrtu společnosti British Petroleum vytéká přibližně pět tisíc barelů suroviny a havárie může přerůst v jednu z největších ekologických katastrof v historii.

Místní úřady v Louisianě proto vyhlásily na pobřeží výjimečný stav. O celý případ se intenzivně zajímá Bílý dům a do záchranných prací se již zapojila armáda. Louisianský guvernér Bobby Jindal již požádal o federální pomoc, aby tak mohlo být nasazeno šest tisíc příslušníků Národní gardy.

"Zatímco je koncern BP odpovědný v konečné instanci za krytí nákladů spojených s vyčištěním pobřeží, má administrativa bude i nadále využívat každý prostředek, který je po ruce, včetně možného nasazení ministerstva obrany, aby se vypořádala s havárií," zdůraznil Obama.

Louisianu dnes podle jeho slov navštíví ministr vnitřních záležitostí a jeho kolega z rezortu vnitřní bezpečnosti, stejně jako šéfka vládní Agentury na ochranu životního prostředí Lisa Jacksonová., aby se přesvědčili, že místní úřady i vedení British Petroleum činí vše, co je nezbytné.

"Je to jako byste měli na dvorku zaparkovanou cisternu s naftou," popsal rozhlasové stanici BBC situaci na pobřeží jeden z obyvatel městečka Bay Saint Louis, John Gerger. Pach ropy je prý cítit všude. "Dopad na celou oblast, která se nedávno vzpamatovala z důsledků Katriny, může být zničující."

Hurikán Katrina udeřil na pobřeží Mexického zálivu před pěti lety a napáchal mnohamiliardové škody.

Připravujeme další podrobnosti.

 

Božská Taylor a vyzývavá Selena. Jinak byly ceny AMA přehlídkou divnosti | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama