reklama

Zrádná dehydratace: Děti, které nepijí, neporostou!

Není zrovna třicet stupňů ve stínu, takže pitný režim nemusíte kontrolovat? Nenechte se zmýlit! Právě v chladnějším dni je velmi snadné zapomenout na pravidelné doplňování tekutin!

Foto: Isifa/Thinkstock

Není zrovna třicet stupňů ve stínu, takže pitný režim nemusíte kontrolovat? Nenechte se zmýlit! Právě v chladnějším dni je velmi snadné zapomenout na pravidelné doplňování tekutin!

Nedostavuje se totiž žízeň - pozor, ta není indikátorem správného pitného režimu! -  natož potřeba kontrolovat, kolik tekutin jsme vypili. Leckdy postačí šálek čaje po ránu, sklenička k obědu a trochu zapít večeři, aby se neřeklo,… a tělo je rázem dehydrované!

Půl litru tekutin denně totiž dospělému člověku rozhodně nestačí. Kojenci a děti sice vypijí méně, ale dehydratace u nich nastupuje rychleji a má daleko horší dopady. Co se týče pitného režimu a vyvážené stravy, jde o velmi citlivou skupinu. Proto je musíte doslova hlídat a trochu i nutit.

Prckové  pod drobnohledem

Pitný režim je důležitou součástí vyváženého životního stylu. V rámci příjmu tekutin však existují rozdílné potřeby, co do množství u různých věkových kategorií a profesí. Sportovci si mohou častěji dopřát energetické nápoje, slazené sycené nápoje nebo džusy jako zdroj energie. Skláři u horkých pecí fasují v létě slabé pivo. No a děti musíme neustále hlídat.

Jejich doporučený příjem tekutin není příliš odlišný od toho pro dospělé. Ve skutečnosti z pití získáváme 70 - 80 % tekutin, zbylých 20 - 30 % tvoří jídlo. Samozřejmě záleží na typu pokrmu. Jaké je tedy správné množství?

U kojenců jsou hodnoty jasně definovány: zdravé dítě do půl roku věku přijímá tekutiny v ideálním poměru v rámci kojení. Pokud stravu nastavujete výživou, je třeba doplnit i pitný režim:

  • do 6 měsíců 680ml/den nebo 100 - 190ml/kg/den
  • 6 - 12 měsíců 0,8 - 1l/den
  • 1 - 2 roky 1,1 - 1,2l/den

Je to na vás!

Děti oproti dospělým potřebují vodu i k růstu. V zápalu hry však mohou zapomenout, proto je musíte neustále k pití vyzývat. Jak totiž prokázaly výzkumy European Hydration Institute, pokud je dodržován správný pitný režim, podávají děti lepší výkony, snáz se soustředí a učí. Více si také pamatují.

Pokud dítě hodně sportuje, můžete mu dovolit v omezené míře i jeho oblíbený slazený a sycený nápoj, abyste pomohli pitný režim naplnit. Mělo by jít ale o doplněk, nikoli o základ! A určitě nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu: dodají potřebné vitaminy a pomohou udržovat hydrataci.

„Dostatek tekutin během dne je zejména u dětí velmi důležitý. Dehydratace totiž vede od nesoustředěnosti a nepozornosti až k bolestem hlavy ve škole a k předčasné únavě při sportu. Neměli bychom zapomínat ani na to, že děti jsou na dostatek tekutin daleko citlivější než dospělí, protože voda tvoří v jejich těle větší procentuální podíl. Chceme-li tedy mít děti soustředěné a neunavené, musíme dohlížet, aby dostatečně pily," shrnuje nutriční odborník Pavel Suchánek.

Jaké množství by to mělo být? To záleží na věku a na pohlaví dítěte:

  • 2 - 3 roky  1,3l/den
  • 4 - 8 let   1,3 - 1,7l/den
  • 9 - 14 let 1,6 - 2,2 l/den
  • dívky 14 - 18 let 1,8 - 2,3l/den 
  • chlapci 14 - 18 let 2,6 - 3,3l/den

zdroj: European Hydration Institute, Evropský úřad pro bezpečnost potravin

 

--------------------------------------------------------------------------------

Nezapomínejte na nápoje.

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama