reklama

Více uklízení, méně sexu. Ženy, kterým doma nepomáhá partner, mají nižší libido

Nedostatečné dělení domácích prací vede k tomu, že se žena cítí spíše jako partnerova matka a klesá jí sexuální touha, tvrdí nová vědecká studie.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vědkyně se rozhodly zkoumat důvody poklesu ženského libida z perspektivy genderových rolí. Emily Harrisová z Melbournské univerzity a její kolegové z kanadské Queen's University v Kingstonu popsaly, jak důležité je férové rozdělení domácích prací. 

Dotazníkového šetření se zúčastnilo 700 žen, které byly v dlouhodobém vztahu s mužem a staraly se o nezletilé dítě. Účastnice také měly zaznačit, které domácí práce vykonávají a zda některé z nich dělá jejich partner.

Nakonec měly určit, nakolik považují rozdělení prací doma za neférové a nakolik považují svého partnera závislého na jejich práci a přítomnosti. Výsledky studie publikovaly v časopise Archives of Sexual Behavior.

Více domácích prací, méně sexu

"Ženy, které uvedly, že dělají většinu domácích prací, častěji vnímaly svého partnera závislého na nich samotných. To bylo navíc spojeno s nižší sexuální touhou po partnerovi," tvrdí výzkumníci. 

Jejich zjištění tak podpořila heteronormativní teorii, podle které vede nerovnoměrné rozdělení domácích prací k prolnutí mateřské a partnerské role žen. 

Server PsyPost ale upozorňuje na to, že studie zkoumala pouze "bílé" obyvatelky USA a západní Evropy. Kromě toho nebrala v potaz ani další stresové faktory, které mohly ovlivnit libido zkoumaných žen. 

Podobný výzkum vedli také australští výzkumníci. Vyplynulo z něj, že jsou ženy spokojenější ve vztazích, v nichž se partneři o domácnost a organizaci jejího chodu starají rovným dílem. To, v jakém žena žije vztahu, ovlivňuje její chuť k sexu významněji než třeba věk nebo menopauza. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama