reklama

Zápis do školy se blíží: Co by měl umět předškolák?

K lednovému zápisu do škol zbývají necelé dva měsíce. Nejvyšší čas začít své dítě připravovat.

Foto: Thinkstock

K lednovému zápisu do škol zbývají necelé dva měsíce. Nejvyšší čas začít své dítě připravovat.

Co všechno by mělo umět a jak ho to naučit, poradí lékařka Jana Martincová, spoluatuorka publikace Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky.

Nenechávejte to na poslední chvíli

Nejvíc efektivní je postupná příprava. Dítě by jí mělo věnovat maximálně 10 minut denně. Nejde však jen o vědomosti. Příprava by měla být komplexní a zahrnovat také úkony jemné a hrubé motoriky.

Doporučujeme: Básničky na mytí rukou, písničky proti šišlání...

"Nejhorší variantou je rodič, který do té doby s dítětem příliš nepracuje, nehraje si, nekomunikuje, pak se najednou těsně před zápisem vzpamatuje a snaží se do dítěte dostat veškeré informace pod tlakem. Výsledkem je znechucené, vystresované dítě, které si toho moc nezapamatuje. A první negativní zkušenost se školou a vzděláváním je na světě," varuje Jana Martincová.

Problémy jsou hlavně s řečí

Největším problém všech předškoláků představuje řeč. Rodiče jdou často s dětmi na logopedii pozdě, takže odstranění vady trvá déle, protože měla čas se zafixovat. Proto je vhodné trénovat říkanky zaměřené na nejproblémovější hlásky, aby se rodič ujistil, že je výslovnost dítěte v pořádku, případně vyhledal odbornou pomoc.

Děti také často neumí poslouchat pohádku a mají malou slovní zásobu. Vyprávějte jim proto pohádky a nechte je následně převyprávět příběh vlastními slovy.

Rodiče by neměli zapomínat ani na koordinaci pohybů. Některé děti nikdy v životě neviděly švihadlo, mají problém při plazení nebo chytání míče. K problematickým dovednostem patří také stříhání. S touto nešikovností, respektive s nerozvinutou jemnou i hrubou motorikou jde pak ruku v ruce problém se psaním.

Co vše tedy musí dítě umět?

Rodiče mají pocit, že dítě, které jde k zápisu, by už mělo umět číst, psát a počítat. To je všeobecně rozšířený omyl. Co by ho pak ve škole učili?

Čtěte také: Mano piši a huky: Nerozumíte? Zkuste slovník z dětštiny!

Důležité je, aby znalo své jméno, příjmení, popřípadě datum narození a adresu, kde bydlí. Mělo by umět vyslovovat správně všechny hlásky. Nemusí znát písmena, ale mělo by poznat první a poslední hlásku ve slově - to je velmi důležité pro budoucí psaní. Dále by mělo umět vytleskávat slabiky, určovat barvy, počítat a poznat číslice do 5, rozeznávat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést říkanku, předat vzkaz. Klasickým úkolem je třeba určit počet teček, nebo ukázat čeho je méně, čeho stejně.
Co se týká dovedností, mělo by dítě umět namalovat postavu, stříhat nůžkami a držet správně tužku. To ale zdaleka není všechno. Budoucí prvňáček by měl:

  • Mít základní hygienické návyky, chování ve společnosti a u stolu,
  • znát roční období, části dne, měsíce, dny v týdnu,
  • umět se obléct,
  • odlišit život ve městě a na vesnici,
  • pojmenovat rostliny, stromy, zvířata,
  • poznat, kolik je hodin.

Vzdělání je dar

To je spousta věcí, nejde o zbytečný dril? Nikoli. Cílem je  rozvinout samostatné konání a myšlení.

"Vzdělání je největší dar, který můžeme dítěti věnovat. Chceme mu umožnit, aby získalo co možná největší rozhled a sebevědomí, aby se nebálo hledat a nakonec našlo životní cestu, která ho bude bavit, přinášet mu úspěchy, pocit spokojenosti. Cestu, na které potká štěstí," uzavírá Jana Martincová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte děti číst genetickou metodou!

Je o 20 let starší. Žiju s ní, abych měl kde bydlet

Sněží vám za límec? Jak se zbavit lupů natrvalo

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama