reklama

Zákroky u miminek při vědomí: Mysleli, že necítí bolest

Novorozci cítí bolest stejně jako dospělí. Přitom se u nich ještě v 80. letech běžně prováděly lékařské zákroky bez úlevy od bolesti. Převládala totiž hypotéza, že jejich mozek není natolik vyvinutý, aby ji cítil.

Foto: Isifa/Thinkstock

Novorozená miminka cítí bolest úplně stejně jako dospělí lidé. Jsou na ni ale daleko citlivější a hůř ji snášejí. Potvrdil to nedávný výzkum vědců z Oxfordské univerzity.

Přitom ještě v 80. letech bylo běžnou praxí provádět lékařské zákroky u nejmenších děti pod anestezií na základě svalové relaxace, ale bez tlumení bolesti. Převládala totiž hypotéza, že mozek miminek není natolik vyvinutý, aby ji cítil.

Jak výzkum probíhal?

Výzkum Oxfordské univerzity se zaměřil na deset zdravých  dětí od jednoho do šesti dní věku a deset zdravých dospělých ve věku 23 - 36 let. Samozřejmě, že novorozence nikdo netrápil! Děti v doprovodu rodičů byly zkoumány v tunelu magnetické resonance a celé vyšetření většinou v klidu prospaly.

Doporučujeme: Jak dítě vnímá vlastní narození? Hrůza, bolest, utrpení

Přístroj přitom sledoval reakce jejich mozku na podněty a srovnával je s odezvou na stejné stimuly v mozku dospělých. Výsledky byly publikovány v časopisu eLife. Upozornil na ně také britský deník Guardian.

Děti to bolí víc

V první fázi použili vědci z Oxfordu vyšetření magnetickou rezonancí a zkoumali, jaká část mozku reaguje na bolest u dětí a jaká u dospělých. Zjistili, že u dospělých se na bolestivé podněty aktivovalo dvacet mozkových center v hlavě dospělých. U miminek jich pak bylo osmnáct z dvaceti stejných jako u dospělých.

V druhé fázi lékaři vyhodnocovali práh bolesti. Skeny magnetické rezonance při ní sledovaly aktivitu v mozku spících dětí, na jejichž chodidla vědci poklepávali speciálními tyčkami. Vznikal tak pocit, jako by jim do nohou ťukali tužkou. Mozek novorozenců měl přitom odezvu na mírný poklep stejně intenzivní, jak měl mozek dospělých na poklep o čtyřikrát větší síle. Děti tedy mají evidentně daleko nižší práh bolesti než dospělí.

Trpí, ale nemluví

To staví do poněkud děsivého světla fakt, že ještě v 80. letech se na základě hypotézy o nedovyvinutém mozku prováděly u novorozenců lékařské zákroky, při nichž byli pod anestezií uvolňující svaly, ale bez analgezie tišící bolest. Podle statistik dodnes projde miminko na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče v průměru jedenácti bolestivými procedurami. Přitom 60 % z nich prodělá bez utišení bolesti. 
 
"Někteří vědci argumentují tím, že mozek malých dětí není vyvinutý dostatečně na to, aby cítil bolest jako u dospělých. Naše studie prokázala, že tomu tak není. Akorát, že miminka se nemohou s bolestí svěřit, protože neumí mluvit, a je těžké odhadnout její intenzitu z pozorování pouhým okem," konstatovala dětská lékařka Rebeka Slaterová, která výzkum vedla.

"Když ulevujeme od bolesti starším dětem, měli bychom stejnou službu poskytnout také miminkům," dodává.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Které ženy bude porod bolet?

Vědomě si pořídili postižené dítě: Mají na to právo?

Proč je skvělé mít velký zadek: Kvůli inteligenci!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama