reklama

Zákeřné mimoděložní těhotenství: Jak ho poznat včas?

Mimoděložní těhotenství ohrožuje život. Nebezpečné je, že může celé týdny probíhat bez příznaků. Jak ho poznáte?

Foto: Profimedia.cz

Mimoděložní těhotenství představuje velmi závažný problém, který ohrožuje život. Může postihnout jakoukoliv ženu.

Oplodněné vajíčko se při něm uhnízdí mimo dutinu děložní, nejčastěji ve vejcovodu (95%), méně často na vaječníku (3%) nebo v dutině břišní (1,5%).

Záludné vejce

Při mimoděložním těhotenství není možné dítě donosit. Plodové vejce brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně.

Zkamenělé dítě: Když miminko umře, ale zůstane v mámě

Jeho chování je agresivní. Roste a ztenčuje stěnu vejcovodu, ve snaze zajistit si krevní zásobení narušuje cévy v místě, kde se uhnízdilo. Způsobuje tak nitrobřišní krvácení, které může být i silné, život ohrožující, když je porušena větší céva. Rostoucí mimoděložní těhotenství může způsobit i prasknutí vejcovodu a šokový stav matky s následným vykrvácením.

Nebezpečné je, že před tímto život ohrožujícím stavem může těhotenství týdny probíhat zcela bezpříznakově.

Příčiny mimoděložního těhotenství

K mimoděložnímu těhotenství dochází v důsledku poškození nebo zablokování vejcovodů, což bývá obvykle způsobeno zánětlivým onemocněním pánve (endometrióza). Příčinou však také může být operace vejcovodů, předchozí mimoděložní těhotenství, vady vejcovodu nebo hormonální faktory, které brání sestoupení vajíčka vejcovodem do dělohy.

Mezi další, méně běžné příčiny patří chromozomální vady nebo přítomnost nitroděložního tělíska. Většímu riziku vzniku mimoděložního těhotenství jsou vystaveny ženy, které již byly touto poruchou postiženy. Zvýšené riziko představuje také umělé oplodnění.

Jak poznat mimoděložní těhotenství

Diagnóza bývá obtížná. Nejčastěji vznikne podezření na mimoděložní těhotenství u zpožděné menstruace a pozitivního těhotenského testu při nepřítomnosti plodu v děloze.

Čtěte také: Boj o vejcovod aneb Mimoděložní těhotenství

Odborná diagnostika se provádí vaginálním ultrazvukem v prvních deseti týdnech těhotenství. Často je však neprůkazná, a proto se doplňuje vyšetřením krve (hladina hCG).

Příznaky se mohou vyskytnout v celé škále od nenápadných (vynechání menstruace a následné "špinění", nevolnost, napětí v prsou či bolesti v podbřišku) až po velmi dramatické při krvácení do dutiny břišní, kdy může nastat šokový stav vedoucí k bezvědomí.

Některé ženy mohou dokonce mít menstruaci a nemusí se u nich projevovat žádné známky těhotenství. Varujícím signálem prasknutí vejcovodu je pak až náhlá ostrá bolest nebo přetrvávající bolest na jedné straně v podbřišku.

Co s ním dál?

Mimoděložní těhotenství je potřeba vždy odstranit, protože ohrožuje matku na životě. Rozsah operace závisí na stupni poškození vejcovodu či případné infekci. Provádí se buď operace břišní, nebo laparoskopická, vždy v celkové narkóze. Doba léčení po laparoskopii je zhruba týden, po velké operaci  několik týdnů.

Následkem zásahu bývá zvýšené riziko opakování mimoděložního těhotenství, někdy odstranění celého vejcovodu nebo jeho neprůchodnost, v neposlední řadě pak psychické následky, se kterými se žena vyrovnává i řadu týdnů.

Přesto má šanci znovu přirozeně otěhotnět, pokud jí zůstane alespoň jeden vejcovod. A jsou-li poškozené oba vejcovody, je možné využít umělé oplodnění, kdy je vajíčko oplodněno ve zkumavce a následně vloženo do dělohy.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Byla těhotná 46 let, nosila v sobě malou mumii

Žili jsme spolu třicet let, opustil mě kvůli studentce

8 typů mužů, kteří nestojí za vaši pozornost

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama