reklama

Z miminka batole: Co by mělo umět roční dítě?

Prospívá vaše dítě dobře? Víte, co by mělo umět ve třech měsících, v půl roce, jako roční? Vše se dozvíte v našem kompletním přehledu preventivních prohlídek.

Foto: Isifa/Thinkstock

Prospívá vaše dítě dobře? Víte, co by mělo umět ve třech měsících, v půl roce, jako roční? Vše se dozvíte v našem kompletním přehledu preventivních prohlídek.

Kojence vyšetřují pediatři při pravidelných setkáních, zpočátku po čtrnácti dnech, později po dvou měsících průběžně do jednoho roku věku. Sledují jednotlivá vývojová stadia miminka, aby mohli podchytit případné nesrovnalosti a včas zasáhnout.

Začínáme po návratu z porodnice

První vyšetření proběhne hned po příchodu domů z porodnice a slouží k posouzení celkového stavu dítěte. Maminka se při něm dozví, jak kojit a pečovat o dítě, co za vyšetření a očkování miminko v nejbližší době čeká a proč. Dostane také předpis na vitaminy D a K s poučením, jak je podávat. Dítě se u lékaře zaregistruje. Pediatra zajímá také anamnéza rodičů, průběh porodu a okolnosti s ním spojené.

Na shledanou za 14 dní

Následuje prohlídka ve 14 dnech věku, kdy pediatr zkontroluje zdravotní stav dítěte, především jak váhově prospívá. Do této doby by mělo být miminko poprvé vyšetřeno ortopedem včetně ultrazvuku kyčlí. Nadále se podává vitamin D ve formě kapek jako prevence onemocnění křivicí.

Měsíc a půl: Kontrola pohybu

Prohlídka v 6 týdnech je důležitá hlavně k odhalení hrubších odchylek ve vývoji pohybových dovedností. Dítě by už mělo zvedat hlavičku a aktivně se vzpřimovat. Lékař dále zjišťuje, zda miminko fixuje zrakem předměty a blízké osoby. Do tohoto období spadá i druhé vyšetření kyčlí včetně ultrazvuku.

Čtvrtletí života: Velký zlom

Třetí měsíc je mezníkem ve vývoji pohybových dovedností dítěte. Umí pást hříbátka, kdy se v poloze na břiše opírá s rozevřenými dlaněmi o předloktí a dolní polovinu hrudníku. Při přitahování drží hlavičku v ose trupu. Zpozorní, když uslyší nějaký zvuk. Pokud je zhojena jizva po BCG vakcinaci z porodnice, zahajuje se pravidelné očkování podle kalendáře. Probíhá také třetí vyšetření kyčlí - když je vše v pořádku, ortoped již dále dítě nesleduje. Hodnotí se samozřejmě i růst a výživa dítěte jako při každé prohlídce.

4 měsíce: Už sebou mrská

Prohlídka ve 4 měsících sleduje celkové prospívání a psychomotorický vývoj dítěte. Rozhodně nelze tolerovat zaťaté pěstičky při pasení hříbátek, nebo dokonce oporu jen o zápěstí místo o celé předloktí. Dítě se začíná přetáčet. Pokročil vývoj smyslů. Dítě by nemělo šilhat. V tomto věku lze už orientačně posoudit sluch: Můžeme očekávat probuzení nebo bdělý úlek po hlasitých zvucích v blízkosti miminka. Poruchy sluchu nejsou nijak vzácné a je třeba na ně myslet. Mohou být spojeny s nedonošeností nebo vrozenou nitroděložní infekcí. Roli hraje i dědičnost, přestože se vada neprojevila u rodičů.

Čtěte také: Narodí se nám dítě: 5 velkých obav nastávajících rodičů

Jestli se dosud nezačalo s očkováním šestivalentní a pneumokokovou vakcínou, je nejvyšší čas. Má-li matka málo mléka, lze podávat příkrmy. Je ale žádoucí, aby nové potraviny dítě dostávalo už v době, kdy je aspoň částečně kojeno, což platí i pro lepek. Základní tekutinou zůstává mateřské mléko.

Půlroční prohlídka: Zkontrolujte zoubky

Základem lékařského vyšetření v 6 měsících je zhodnocení zdravotního stavu včetně pohybových dovedností. Rodiče mívají představu, že si v tomto věku dítě umí samo sednout. Není tomu tak. Chvíli sice v pasivním sedu vydrží, pokud se ale samo neposadí, nemělo by bez opory sedět déle než několik minut. Mnohem důležitější je, že se umí přetáčet a zvládá krmení lžičkou. Pokud jsou prořezané zoubky, doporučuje se první návštěva zubního lékaře (nejpozději by se měla uskutečnit do dvou let).

8 měsíců: Nastává velké lezení

V 8 měsících se lékař při preventivní prohlídce zaměřuje opět na vyšetření sluchu dítěte, prořezávání zoubků a především na rozvoj pohybových schopností. Je to období plazení a začátku lezení. Kojenec v tomto věku zkoumá předměty rukama, ústy i očima, předává si je z ruky do ruky. Začíná tvořit řetězce slabik, někdy už umí říct máma, táta, dělá paci-paci.

Začíná projevovat obavu z cizích lidí, je výrazně fixován na maminku. Sedí s oporou, zvládá přetáčení ze zad na bříško a obráceně, začíná se sám posazovat. V následujícím měsíci se dítě začne stavět s oporou o předměty kolem: říká se tomu šplhání po nábytku. Končí totiž vývojové období přirozeně nižšího svalového napětí, čímž se otvírá cesta k budoucí chůzi.

Více o dětech v jednom roce věku se dozvíte na Babyweb.cz

Plazení se postupně vyvíjí: některé děti se kutálejí, jiné převalují, další vyvažují rovnováhu kolébáním. Při této průpravě si vytvoří typické postavení, kdy se při plazení opírají o kolena a natažené ruce, s dlaněmi otevřenými. Následuje lezení, kdy se dítě pohybuje dopředu současně pravou rukou a levou nohou a naopak. Tento křížový pohyb je velmi důležitý pro propojení hemisfér a pro rozvoj mozku.

Přelom 10. a 11. měsíce: Cit a jemná motorika

V 10 - 11 měsících lékař hodnotí pokrok v pohybových dovednostech. Je toho hodně, co už děťátko dokáže: Žvatlá, říká pár slov, rozumí jednoduchým otázkám, dává svým oblíbencům pusinku. Stojí s oporou, samostatně se přitahuje do stoje, pomáhá při oblékání.Chodí do stran, chůzi kombinuje s lezením. To zůstává dominujícím způsobem pohybu - zlepšuje se jeho technika a také rychlost. Když si dáte závody, už prckovi po čtyřech nestačíte.

V tomto věku dochází k převratným změnám v jemné motorice. Dítě objevuje klíšťkový úchop: dlaň zůstává na podložce, ale palec a ukazováček už dokáže uvolnit tak, že se dostanou proti sobě a uchopí hračku svrchu jakoby do kleští. Házení předmětů se stolu je i nadále stále populární zábavou, už ale nejde jen o to shodit všechno najednou: prcek hází jednu hračku po druhé a pěkně si vychutnává jejich pád. Dítě nemusíme odměňovat jen pamlsky, nastává čas na výchovu.

Roční batole už rozumí pochvale a (mírnému) pokárání, kterými ho učíte sebeovládání a vedete k rozvíjení vyšších citů, jakými bude později přátelství, soucit a ohleduplnost.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší noční můry: Čeho se děti opravdu bojí?

Poslední věci: Péče o nemohoucí babičku

Jak zalévat ve vedru, abychom zahradě neuškodili?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama