reklama

Vysokoškolák není dítě. Měl by se podílet na nákladech domácnosti, říká psycholog

Jaroslava žije v Praze na Letné. Nebyly spokojená se životem spolu s manželem, a tak se rozvedla. Teď žije sama se svým 18. letým synem, který akorát nastupuje na vysokou školu. Zatímco její manžel si založil novou rodinu a čeká další dítě.

Foto: iStock

Jaroslava je úspěšná ve svém oboru, organizuje si svůj pracovní i volný čas a mnoho hodin stráví na cestách s přáteli z a kolem práce. Vrásky jí ovšem dělá její syn.

"Nastupuje na vysokou školu, což něco stojí a nejsem sto ho přinutit k tomu, aby šel brigádu. Teď je doma už čtvrtý měsíc a začíná být se všemi svými požadavky, abych tak řekla, drahý," říká Jaroslava.

Podle psychologa z poradenské společnosti New Perspective Petra Kornackého se s podobnými pocity potýká mnoho rodičů. Jeho rada přitom zní, aby svým dětem vysvětlili, že v momentě, kdy nastupují na vysokou školu, již nejsou děti, ale dospělí lidé, kteří se rozhodli prohloubit své vzdělání a tím také zvýšit svou hodnotu na pracovním trhu.

"Je třeba jim říci, že vzdělání je hodnota, která něco stojí, je fakt, před kterým zavírá oči jen ten, kdo dospět vlastně nechce,"dodává Petr Kornacki, podle kterého je i zdravé, když je čerstvý vysokoškolák schopen na některé své náklady něco přispět nebo je pokrýt vlastními silami.

Jaroslava z Letné říká, že až se její syn vrátí ze všech festivalů, kam už odjel a kam se ještě chystá, pokusí se ho přinutit k aktivnímu podílení se na nákladech domácnosti.

"Půjde na brigádu, protože oblečení, zábava, telefony, strava, bydlení, to všechno něco stojí. A to mám ještě štěstí, že našel školu v Praze, takže mu nemusím platit dojíždění a bydlení někde na koleji nebo privátu," upřesňuje.

Podle finančního poradce společnosti PartnersMatúše Kuchálika patří náklady na děti ve věku od 18 let výše ve většině domácností k těm nejvyšším. A je potřeba se na ně připravovat ideálně předem, což platí pro všechny rodiče třeba i prvňáků.

"Tlak na stát a jeho rozpočty bude s největší pravděpodobností do budoucna jenom vyšší a může to také skončit jako v USA, kdy platí, že kdo chce kvalitní vysokou školu, platí školné, které může vycházet i na několik desítek tisíc korun za semestr. A i kdyby se to nestalo, tak stále je na místě se jako rodič na tuto možnost připravovat, protože dítě také může přijít a říci, že chce třeba na školu do zahraničí, anebo školu, kde se školné platí," uzavírá Matúš Kuchálik.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama