reklama

Vysoké školy v ČR: Vyberte si tu nejlepší!

Odrůstající děti touží chtějí být slavnými malíři, herci, muzikanty nebo aspoň úspěšnými právníky a lékaři, přinejhorším farmaceuty, překladateli, architekty či ekonomy. Nejvyšší šanci najít zaměstnání mají programátoři a inženýři.

Foto: Isifa/Thinkstock

Odrůstající děti touží chtějí být slavnými malíři, herci, muzikanty nebo aspoň úspěšnými právníky a lékaři, přinejhorším farmaceuty, překladateli, architekty či bohatými ekonomy.

Jak ukazují tabulky uplatnění absolventů, jejich sny se podstatně rozcházejí s realitou. Nejvyšší šanci najít zaměstnání mají totiž programátoři a inženýři.

Doporučujeme: Mladí absolventi: Jsou na odstřel? Chybí jim pokora?

Nabízíme vám informaci, které školy hodnotí nejlépe samotní studenti. Víme, ze kterých oborů najdou vysokoškolští absolventi nejlepší uplatnění. A prozradíme dokonce, jak budou později placeni.

Které obory maturanty nejvíc lákají?

Umělecké: Ať už je to výtvarné umění, film, divadlo či hudba, o tyto školy je tradičně největší zájem. Je radost věnovat se umění - ovšem pokud nejste zneuznaný malíř, jehož dílo dojde ocenění až po smrti, nebo herečka po čtyřicítce, která marně čeká na roli... Nehledě na to, že byste měli mít opravdu velký talent a zápal pro svou věc. Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Fakulta umění OU v Ostravě
 • Fakulta umění a designu UJEP v Ústí n.L.
 • Fakulta umění a designu ZČU v Plzni

Právo: V pořadí druhá nejvíc atraktivní oblast zájmu maturantů. Pro člověka s dobrou pamětí není problém tuto školu vystudovat a uplatnění obvykle najde. Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Právnická fakulta UP v Olomouci
 • Fakulta právnická ZČU v Plzni
 • Právnická fakulta MU v Brně

Medicína: Lékaři jsou i přes náročnost studie třetí nejatraktivnější profesí. Chce to ovšem mít vynikající známky po celou dobu studia na gymnáziu. Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy (UK)
 • Lékařská fakulta UP v Olomouci
 • Lékařská fakulta OU v Ostravě

Čtěte také: Patnáctiletí berou desetitisíce: Kam se hrabou dospělí!

Filozofie: Společenské vědy, ať už je to filozofie, psychologie, překladatelství, historie či politologie, berou mnozí jako příjemné východisko z nouze. Komu nejde matika, ten společenské vědy zvládne levou zadní! Jednak to neplatí o všech a jednak je dobré vzít v úvahu možnosti uplatnění a kvalitu školy. Je fajn být historik středověku, ale víte, kolik volných míst pro medievalisty nabízejí archivy? A tušíte, jak jsou placená? Bída je to... Nehledě na to, že musíte dobře zvážit, kterou školu vyberete. Třeba kdysi velmi atraktivní Filozofická fakulta Univerzity Karlovy skončila loni v hodnocení studentů až na hanebném 15. místě... Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Fakulta sociálních studií OU v Ostravě
 • Filozofická fakulta UHK v Hradci Králové
 • Filozofická fakulta UP v Olomouci

Architektura a design: Další krásná a náročná škola. Vyžaduje vynikající matematiku a fyziku, prostorovou představivost a výtvarný talent. Opravdu to všechno máte? Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Fakulta stavební VŠB - TU Ostrava
 • Fakulta stavební VUT v Brně
 • Fakulta stavební ČVUT v Praze

Ekonomie: Tady se zájmy studentů potkávají s poptávkou společnosti, O dobré marketýry nebo manažery se stále zájem. Pro dobré uplatnění byste ovšem měli umět perfektně anglicky a zvolit dobrý obor - jazykově vybavený obchodník, který se orientuje v některém výrobním oboru se o svou budoucnost nemusí bát. Školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Národohospodářská fakulta VŠE v Praze
 • Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU
 • Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Hledají se informatikové a technici

Maturanty láká umění a společenské vědy, v těchto oborech je však těžké se prosadit a finančně nestrádat. Podle počtu zobrazení životopisů, které si potencionální zaměstnavatelé vyhledávají na internetu, je největší zájem o absolventy technických oborů. Ukázal to průzkum webu Profesia.cz.

Více se dozvíte: Na jakou školu děti dát, aby našly práci?

Budoucí právníci či lékaři musí o své místo na slunci bojovat o něco víc. Zaměstnavatelé projevili v roce 2013 zájem především o absolventy informačních technologií. S odstupem pak následovalo strojírenství, elektronika a energetika, automobilový průmysl a ekonomika a účetnictví. Technické školy, které si studenti nejvíc chválí:

 • Vysoká škola logistiky, o.p.s.
 • Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
 • Fakulta informačních technologií VUT v Brně

Požadavkům trhu odpovídají i výplaty. Dobře jsou placeni programátoři a správci počítačových systémů, strojní inženýři a konstruktéři či elektrotechnici. Na výplatu si nemohou stěžovat ani vedoucí pracovníci ve výrobě a hlavní účetní, případně marketingoví odborníci. Profese vynáší také většině právníků. A jsou-li šikovní, dobře se živí i někteří obchodní zástupci a pojišťovací agenti. Na to však musí být ta správná povaha.

Přijímací zkoušky na vysoké školy jsou za dveřmi a většina maturantů si podala přihlášku alespoň na dvě školy. Stále ještě existuje možnost volby. Až se budete rozhodovat, kam dál, doporučujeme vzít v úvahu i renomé vytoužené školy a možnosti uplatnění v oboru, který vás zajímá.

zdroj:  Fakultaroku.cz, Ústav pro informace ve vzdělávání, Msmt.cz, Profesia.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Které školy jsou nejlepší v ČR? Víme to!

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama