reklama

Vydírání dětmi: Babička není babysitting!

Lidé dnes stárnou pomaleji. Padesátileté babičky svá vnoučata milují, ale do důchodu daleko.

Foto: Thinkstock

To bývaly časy! Babička v květované zástěře pekla o víkendu na chalupě buchty, zatímco děda vyřezával vnučce domeček pro panenky. Nebyl problém vyzvednout vnoučka ze školky.

V 55 letech už bývali prarodiče v důchodu a pomoc s vnoučetem uvítali s nadšením, protože pro ně představovala vítané rozptýlení. Byli ještě plní sil a elánu, a tak je s radostí využívali při výchově další generace.

Jenže těm časům dávno odzvonilo. Dnešní babičky, ale i dědové, jsou někde úplně jinde.

Stárne se později

Doba se změnila. Lidé stárnou pomaleji a odchod do důchodu se posunul do nedohledna. Padesátileté babičky vypadají o deset let mladší. Jasně, že svá vnoučata milují, ale mají i spoustu jiných zájmů a povinností.

Doporučujeme: Babičko, ty ale smrdíš! Nedávej mi pusu!

Stále ještě pracují, někdy dokonce budují kariéru nebo podnikají. Když vybude chvilka času, tráví čas sportem, na večírkách s přáteli nebo po nákupech. Děti už vyletěly z hnízda, a oni si po čtvrt století péče o rodinu konečně užívají volna. Nejenže vypadají mladě, také se tak cítí i chovají. Pomáhat s výchovou další generace není jejich povinnost, ale dobrá vůle.

Bydlet s babičkou, nebo ne?

Na jednu stranu je vícegenerační domácnost velkou výhodou, a nejen finanční.

  • "Mamčo, jen si vyběhnu na jógu. Mrkneš prosím na Terku? Je přebalená, jen jí ohřej za hodinu mléko. Díky!"
  • "Mami, sekla jsem se v práci: Vyzvedla bys Kubu ze školky? Díky, a necpi ho zas sladkostmi jako posledně!"
  • "Mami, chtěli bychom si na víkend zajet někam jen spolu. Můžeme k vám přivézt kluky?"

Je vám tohle povědomé? Pokud bydlíte blízko sebe a fungují u vás v rodině dobré vztahy, tak nejspíš ano. Ale pozor! Pohodlné zneužívání prarodičů (obvykle to bývá babička) jen proto, že jsou právě po ruce, není ideálním řešením. Babička není babysitting!

Nechat prostor pro dýchání

Ve vztazích musí být rovnováha. Stejně tak, jako by neměla babička supět snaše za krk v kuchyni a radit jí, jak vařit polévku, neměla by ani dcera či snacha považovat prarodiče za automatické řešení všech problémů.

Čtěte také: Mámu nezajímám. Vnučku poprvé viděla ve dvou letech

Když mladá maminka považuje za zradu, že máma nechce jít do předčasného důchodu a starat se o její miminko, aby ona mohla dostudovat, stala se někde chyba: "Jestli o ně nemáš zájem, tak je nemusíš vidět vůbec!"

Podobné vydírání dětmi je tím nejhorším řešením. Druhé nejhorší potom představuje opačná varianta, když je babička s  vnoučaty každý den. Její častá přítomnost totiž logicky vede k větším zásahům do výchovy a do života mladé rodiny vůbec. Je přece naprosto logické, že ten, kdo má dítě na starost, o něm chce také víc rozhodovat! A navíc si spoustu věcí dělá po svém, což může znamenat výchovné a kompetenční spory.

Važte si proto vstřícnosti svých prarodičů, nicméně s jejich pomocí zacházejte jako se šafránem: Méně bývá v tomto případě více.

Což ovšem neznamená, že byste se neměli vídat všichni pohromadě! Naopak, rodinná sešlost tři generací je tím nejlepším sociálním vzorem, který můžete dát dítěti do života. Ale musíte se jí aktivně účastnit i vy sami.

Rodina má držet pohromadě! 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodinu drží pohromadě dvě V: vstřícnost a vzpomínky!

Dvojčata: Máme jednoho přítele a společnou postel

Usnout za minutu? Naučí vás to metoda 4-7-8!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama