reklama

Vláda odmítla dotaci: Co bude dál s dětmi z klokánků?

Vláda čtvrtek definitivně zamítla mimořádnou dotaci klokánků ve výši 20 milionů Kč. Jaký dopad to bude mít na pomoc dětem v nouzi?

Foto: Thinkstock

Vláda čtvrtek definitivně zamítla mimořádnou dotaci klokánků ve výši 20 milionů Kč. Jaký dopad to bude mít na pomoc dětem v nouzi?

"Nerozumím tomu. Když vláda uvolnila na dofinancování sociálních služeb 720 milionů, proč z nich právě pro nás nechce část uvolnit? Nevidím rozdíl mezi námi a ostatními službami pro děti v nouzi - proč někdo peníze dostane a někdo ne? To mi přijde nefér. Jsem velmi zklamán," okomentoval situaci pro web Žena.cz šéf FOD Jan Vaněk.

Ale co děti?

"Řešíme situaci co nejcitlivěji," uvedl Jan Vaněk. "Obyvatele rušených klokánků se snažíme přestěhovat blízko původního zařízení, pokud možno i s tetami, na které jsou zvyklí. Ne vždy to ovšem jde. V takových případech se snažíme děti urychleně umístit do náhradní péče. Další možností jsou pak ústavní zařízení."

Jde opravdu jen o dvacet milionů, tedy o částku v rozpočtu zanedbatelnou, nebo o exemplární potrestání? A musejí na to doplácet děti, které si v mnoha případech už spoustou ošklivých věcí prošly?

Proč nedostanou další peníze

Klokánky, stejně jako ostatní zařízení pro okamžitou pomoc dětem, dostávají od státu příspěvek na dítě ve výši 22 800 korun měsíčně. Přesto Fond ohrožených dětí, který zařízení provozuje, dlužil v polovině srpna celkem 122 milionů Kč.

Více informací o finanční situaci klokánků najdete na webu Aktuálně.cz  >>

Na vině bylo špatné hospodaření. Organizace v čele s novým vedením proto přijala úsporná opatření a pořádala o finanční podporu. Tu však vláda odmítla. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) by nebyla mimořádná dotace fér vůči ostatním provozovatelům, kteří na rozdíl od FOD dodržovali podmínky financování státem.

Ze zmíněných 122 milionů je ovšem 80 milionů dlouhodobých závazků, například hypoték, které přímo neohrožují provoz. Akutně ale chybějí peníze na mzdy "klokaních tet a strýců", jejichž výplaty se zpozdily.
 
Co bude dál? Úspory a omezování. Zatímco na počátku roku fungovalo 28 klokánků, na konci roku jich má zůstat jen 20. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude v provozu maximálně osm. Finanční situace klokánků by se podle Jana Vaňka měla stabilizovat v horizontu dvou let. Pomoci by podle něj mohly i soukromé dotace.

Likviduje stát klokánky cíleně? Sledujte na DVTV:

Fakta o klokáncích

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, který má pomáhat dětem v krizových situacích. Nabízí jim rodinné zázemí, aby nemusely do ústavní péče. První zařízení tohoto typu bylo otevřeno v Žatci v září 2000. Od té doby prošlo klokánky přes 3 800 dětí různého věku.

Děti z klokánků mají většinou podobnou anamnézu: zanedbávání, týrání, zneužívání, domácí násilí, bytové důvody. Důvodem umístění ale může být i hospitalizace osamělého rodiče či jiná krize. Klokánky mají nepřetržitý provoz, mohou přijmout i novorozence.

Čtěte také: Jsou dětské domovy zlatá klec?

Jde o pomoc okamžitou a přechodnou, obvykle trvá půl roku. Kolem 60 % dětí se vrací k rodičům, asi 30 % přechází do trvalé náhradní rodinné péče, případně do pěstounské péče.

Výhody klokánků oproti dětskému domovu

  1. Klokánky mohou děti přijímat téměř okamžitě, nejen na základě předběžného opatření nebo rozsudku, ale i na žádost rodičů nebo dětí samotných - bez zbytečného pobytu v diagnostickém ústavu.
  2. Klokánky mohou přijímat sourozence bez ohledu na věk, takže nedochází k jejich další traumatizaci rozdělením do různých zařízení podle věku.
  3. V Klokáncích je péče o děti v průměru o 50 000 Kč ročně lacinější než ústavní výchova, přestože na jednoho dospělého připadá mnohem menší počet dětí, maximálně čtyři.
  4. Klokánky fungují podobně jako rodiny. Zázemí v nich vytvářejí manželské páry nebo dvě "tety", které se po týdnu střídají: vaří, nakupují a pečují o domácnost. Mají čas si s dětmi hrát, mazlit se, chodit na procházky. Jsou s nimi ve dne v noci a dodávají jim pocit jistoty a bezpečí. Jak fungují, je vidět na osudech jejich svěřenců.

O dětech z "klokaní kapsy"

K čemu vlastně klokánky slouží? Čím jsou specifické? To prozradí příběhy dětí z "klokaní kapsy".

Doporučujeme: Češi, národ zvrhlíků? Každé 5. dítě je zneužívané

  • Patnáctiletého chlapce přivezla do klokánku policie s tím, že je týden na útěku od otce, který na něj má nepřiměřené nároky, bije ho a psychicky deptá. Po dvouměsíčním pobytu byl chlapec svěřen soudně do péče matky, jak si přál.
  • Již rok žije v klokánku osmiletá dívenka, jejíž rodiče jsou bezdomovci. Veškerý majetek nosí v několika igelitových taškách, dcerku ale mají moc rádi, a ona je. Denně ji navštěvují. Vždy kolem třetí hodiny odpoledne si ji vezmou na vycházku a v šest hodin večer ji vracejí. Často si s holčičkou sednou do cukrárny, objednají jí zákusek a spokojeně přihlížejí, jak jí chutná. Dívenka se na ně vždy těší a jak se zdá, všichni tři jsou spokojení.
  • Devítiletý chlapec žil s matkou v naprosto nevyhovujících hygienických a bytových podmínkách. Ve škole silně zapáchal, děti se ho štítily a nikdo s ním nechtěl sedět. Bylo zvažováno nařízení ústavní výchovy, mezi ním a matkou je však velmi silný citový vztah. Situaci vyřešilo přijetí do klokánku. Tam má přes týden zajištěné zázemí, víkendy tráví s matkou. Oběma toto řešení vyhovuje.
  • Předběžným opatřením soudu byl do klokánku umístěn dvouletý chlapec, jehož matka, těžká alkoholička, odmítala léčbu. Syna dokonce kojila ve stavu těžké opilosti. Teprve po odebrání dítěte nastoupila protialkoholní léčbu. O syna projevovala velký zájem a po úspěšném absolvování léčby jí byl chlapec soudně vrácen do výchovy, nad jíž byl nařízen dohled.
  • Na žádost matky přivezla sanita do klokánku přímo z porodnice šestidenní miminko. Holčička počká v rodinném prostředí na rozhodnutí matky, zda bude schopná převzít dcerku do své péče, nebo zda dá souhlas k jejímu osvojení. Kéž se rozhodne dobře...
  • Sedmnáctiletý chlapec byl do klokánku umístěn ve stavu naprostého vyčerpání. Jeho matka všechny peníze propila a synovi poslední dva měsíce prakticky nedala najíst. Během dvou měsíců zhubl o deset kilo a nechtěl-li zemřít hlady, musel si jídlo opatřovat drobnými krádežemi. Nyní už má své nové rodiče a kupu sourozenců.

Podporovat klokánky víc? Pro a proti

Proč ne: Fond ohrožených dětí, který klokánky provozuje, opravdu hospodařil špatně. Navíc jde pouze o jedno z více druhů zařízení pro děti v tísni. Jenže...

Proč ano: Na rozdíl od dětských domovů jsou klokánky mnohem pružnější a "lidštější". Panují v nich užší rodinné vazby a nerozdělují sourozence.

Jak to vidíte vy? Mělo by se FOD odpustit rozhazování peněz daňových poplatníků, anebo je dobře, že díky varovně vztyčenému prstu vlády začne lépe hospodařit? A je při tom všem třeba používat jako rukojmí děti v nouzi?

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přišla jsem o kamarádku: Její dítě jedlo jako čuně

Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu

Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je tak akorát?

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama