reklama

Video: Vzorový jídelníček kojící ženy

Pro miminko je kojení nejlepší stravou, o tom nikdo nepochybuje. Že by se však měla správně stravovat maminka, občas trochu zapomínáme.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pro miminko je kojení nejlepší stravou, o tom nikdo nepochybuje. Že by se však měla správně stravovat maminka, občas trochu zapomínáme.

Jaké chyby jsou v jídelníčku kojících matek nejčastější? Čemu se vyhnout a co je naopak pro maminky dobré? Většinou stačí držet se zdravého rozumu. Poradíme vám!

Po čas kojení: Zakázáno?

Jedním z nejčastějších problémů při kojení bývá málo pestrá strava: Aby to miminko nenadýmalo, abych u něj nevyvolala alergii...

Mladá maminka si tak moc bere k srdci seznam nevhodných potravin, že to až přehání. Když se vezmou v potaz potraviny, které má ráda, jídla, jež umí vařit, a to vše se ještě omezí doporučenou stravou, zůstane nakonec jen rýže, bílý jogurt, těstoviny, kuřecí prsa, jablko a mrkev.

Doporučujeme: Co riskují maminky, které dlouhodobě kojí?

A taková chudá strava je z hlediska živin a vitaminů pro kojící maminku trochu málo. Akutně hrozí zejména nedostatek železa a vápníku. Proto by opatrně měla zkoušet i potraviny, na které má chuť, třeba jahody nebo brokolici. Stačí trochu od každého ochutnat - a když s tím nebude mít miminko problém, není důvod něco z jídelníčku vyřazovat.

Potřebuji zhubnout...

Po porodu obvykle zůstane pár kilo navíc a mnohé maminky se už nemohou dočkat, až se jich zbaví. Začínat s přísnou dietou je ovšem nesmysl. Rychlé hubnutí škodí mámě i miminku, může dokonce dojít ke ztrátě mateřského mléka. Proto hubněte s rozvahou a rozumem - a hlavně pomalu, ideálně prostřednictvím zdravých jídel s omezením sladkostí a škodlivých tuků. Na různé speciální dietní koktejly a pilulky rozhodně zapomeňte!

Pozor na prázdné kalorie!

Na druhou stranu, nesnažte se ani jíst za dva. Zlatá střední cesta je nejlepší - prostě jezte přiměřeně.

Někdy mají maminky potřebu nahradit si energetické ztráty z porodu a šestinedělí vydatnou stravou, ať už jde o tučná jídla, sladkosti nebo dokonce energetické nápoje. Spousta prázdných kalorií však organismus spíš zatíží a v důsledku vede k větší únavě. Daleko víc pomohou přirozené zdroje energie, třeba čerstvé a sušené ovoce.

Vzorový jídelníček

Snídaně: žitný chléb s máslem, plátek eidamu, plátek šunky, rajče, bílá káva
Svačina: ovocný salát s jogurtem
Oběd: kuřecí vývar, pečený losos s vařeným bramborem a dušeným listovým špenátem
Svačina: ochucené kefírové mléko s celozrnnou houskou (raději starší, aby nenadýmala)
Večeře: pohankové palačinky s tvarohem a medem sypané vlašskými ořechy, broskvový kompot
Druhá večeře: listový salát s rajčaty a olivovým olejem, slunečnicový chléb

Podívejte se, jak vypadají jednotlivá jídla a jak velké jsou porce:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Své dítě chci kojit 10 let! Přijde vám to nechutné?

Máma ji odhodila u popelnic. Teď ji dcera (46) našla

Snězte to zaživa: Je syrové jídlo zdravější?

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama