reklama

Video nešťastného táty: Jak jsem (ne)uspal mimino

Uspat malé dítě snadné není. Pokud má prcek vlastní postýlku, kam se táta vejde s ním, nastává závod zvaný Kdo dřív usne. Vítěz je jasný od začátku. Dítě to určitě nebude...

Foto: Isifa/Thinkstock

Jde to jen těžko... Prcek řve, až se zalyká, nebo naopak poskakuje po postýlce v té nejlepší náladě. Že by usnul, ať mají rodiče chvilku pro sebe, nebo aspoň chvilku klidu? Ani nápad!

A tak dochází k situacím až absurdním. "Náš Honzíček odmalička špatně usínal. Pomáhalo jen jediné - ježdění přes tramvajové koleje. Stačilo přejít s kočárkem Senovážné náměstí, a chlapeček upadl do slastného spánku," vypráví babička Jindřiška, která žila první rok se svou dcerou, zetěm a vnoučetem v jednom bytě.

Čtěte také: Biju svoje miminko, nechce spát

"No jo, jenže drncat s kočárkem mezi auty po frekventované silnici není příliš bezpečná zábava. Musíte se pořádně rozhlížet. A třeba v půl jedenácté v noci se nikomu do ulic vyjíždět s kočárem nechce. Nakonec jsme to vyřešili šalamounsky: kočár byl přímo v bytě a jezdili jsme s ním přes práh obýváku. No ještě že mě mladí měli, na to by určitě nepřišli!" chválí se babička.

Kdo dřív usne, vyhraje

Na metodu paní Jindřišky asi budete mít svůj názor, a možná ne právě lichotivý... Budiž na její omluvu řečeno, že uspat malé dítě snadné není. Pokud má prcek vlastní postýlku, kam se táta vejde s ním, nastává závod zvaný Kdo dřív usne. Vítěz je jasný od začátku. Dítě to určitě nebude...

Podívejte se, jak dopadl tatínek, který si tento závod vyzkoušel, na YouTube:

Spí déle, ale mají lehčí spaní

Proč se vlastně někteří rodiče při usínání s dětmi tak trápí. Protože děti spí jinak než dospělí: déle, ale trhaněji. Mají zkrátka lehčí spaní a snáz se z něj proberou. Jediná rozumná cesta, jak jim spánek usnadnit a rodičům ulevit, je vytvoření rituálu, který budete doopravdy dodržovat. Jak na to?

  • Hlavně pravidelně: Ukládejte ve stejnou dobu a za stejných podmínek. Stereotyp je základ
  • Ve vlastní postýlce: zpočátku v rodičovské ložnici, později ve svém pokojíčku
  • V chladu: nemusí zrovna mrznout, teplota okolo 18 °C postačí. Hlavně nemít přetopeno.
  • Ve vzdušném povlečení: je to pohodlné a kůže může dýchat.
  • Laskavě: Nezlobte se, když spát nechce. Nevyhrožujte. Mluvte na dítě klidným, nechte třeba rozsvícenou malou lampičku

Další rady se dozvíte ZDE >>

Základem je ale  vždy důslednost: Stanovte pevné hranice a trvejte na nich. Pokud jsou už uspokojena, neustupujte přáním typu čůrat nebo pít. Nechovejte nebo pochovejte jen krátce. Nezvykejte na výlučnosti: když dítě usne jen pokud ho drbete v zátylku, budete to muset dělat pořád... A dodržujte tyto zásady oba - táta i máma. Nicméně, jste-li alespoň trochu laskavá bytost, zapojte také vlastní intuici. Někdy, zcela výjimečně, se opravdu chce čůrat podruhé nebo je třeba držet chvilku za ruku...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak odnaučit děti sprosťačit? Pepřem a feferonkou!

Když je babička semetrika, jak ji zvládnout?

Manžel má peníze. Chce jen plodit, ale starat se odmítá

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama