reklama

Vášně, lži, popravy: 3 skandály, které změnily dějiny

Pojďte se s námi podívat, kteří mocní zamávali dějinami jen kvůli svému chtíči.

Foto: Wikimedia

Užívali nezřízeně sexu, leckdy za hranicemi vkusu i morálky. A vzhledem k tomu, že na žebříčku moci stáli velmi vysoko, měly jejich dopady na dějiny země a někdy i světa.

Pojďte se s námi podívat, kteří mocní zamávali dějinami jen kvůli svému chtíči.

Začneme v 16. století u slavného Jindřicha VIII., který měl šest manželek, a skončíme u "orální" štvanice na prezidenta Clintona, jež možná vynese poprvé v historii na post prezidenta USA ženu.

Jindřich VIII.: Kvůli lásce založil novou církev

Úžasný koktejl sexu a moci dělal z Jindřicha VIII. z rodu Tudorovců monarchistického predátora. Nemilosrdně vládl nad životem a smrtí svých poddaných i manželek a neváhal změnit církevní dějiny, jen aby dosáhl sňatku se ženou, do které se zamiloval. A pak ji nechal popravit.

Doporučujeme: Znáte ženy, které změnily svět?

První manželku Kateřinu Aragonskou, která byla starší než on, Jindřich opustil, když mu nedala syna. Začal se dvořit její mladé dvorní dámě Anně Boleynové. Ta však odmítla stát se jeho milenkou, a tak roztoužený král rozhodl  rozvést.

Když papež rozvod odmítl, zpochybnil král jeho autoritu, Kateřinu vypověděl ode dvora a se svou láskou se tajně oženil. Parlament sňatek legalizoval a politická roztržka nakonec vedla k odluce anglikánské církve od Říma. Krále se stal nejvyšší anglickou církevní autoritou, což mu umožňovalo snadné rozvody.

Ani popudlivá a prudká Anna však Jindřichovi syna porodila. Ten nakonec prohlásil sňatek za dílo čarodějnic a nechal královnu, jejího bratra a další čtyři muže popravit za údajné krvesmilství a zradu. O deset dní později se oženil s dvorní dámou Janou Seymourovou. Od ní se konečně dočkal vytouženého následníka Eduarda. Zaplatila však za něj životem, krátce po těžkém porodu zemřela.

Jindřichovou čtvrtou manželkou se stala nepřitažlivá Anna Klevská. Jindřich se však zamiloval do mladičké Kateřiny Howardové, takže manželství bylo zrušeno a Anna obdržela titul královy sestry. Kateřina však stárnoucímu muži nasadila hned dvojí parohy a Jindřich ji za to nechal popravit. Klid ke stáru nalezl až u poslední manželky, bohaté vdovy Kateřiny Parrové.

Čtěte také: Máte přehled o světovém dění?

Založením anglikánské církve zasadila ostrovní velmoc katolíkům oslabeným reformací další těžkou ránu, ale hlavně si velmi pomohla finančně. Zabavením církevního majetku zbohatla nejen královská koruna, nýbrž i s ní spřízněná šlechta. To usnadnilo vybudování koloniální říše, která z Anglie udělala světovou velmoc. Kdo ví, jestli by se dnes v západním světě nemluvilo převážně španělsky místo anglicky, nebýt Jindřicha zamilovaného do Anny Boleynové...

Eduard VIII.: Abdikoval a učil královnu hajlovat

Příběh krále Eduarda VIII. by se klidně mohl stát předlohou románu z červené knihovny. Proslulý bonviván se slabostí pro duchaplné vdané paničky se vzdal nároku na trůn, aby mohl žít se svou životní láskou, dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.

"Zažehla ve mně oheň a stalo se to poprvé v mém životě. Teprve s Wallis jsem pocítil, co to znamená láska a jakou má sílu. Miloval jsem ji od prvního okamžiku, co jsem ji uviděl," popsal první setkání v roce 1932.

Když se stal králem, snažil se najít cestu, jak svazek s Wallis legalizovat. Zákon mu to umožňoval, proti však byli všichni: jeho rodina, dvůr, církev, britská vláda i veřejné mínění. Věřili, že pod tíhou politického i společenského nátlaku král ustoupí.

"Omlouvám se svému lidu i své rodině. Bez podpory ženy, kterou miluji, bych ovšem nemohl vykonávat své panovnické povinnosti. A jako panovník zase nesmím mít svou lásku po boku. Doufám, že mi Británie i Bůh odpustí, ale nemohu jednat jinak. Vzdávám se svého titulu krále," oznámil však 11. prosince roku 1936 národu. Panoval pouhých 325 dní. Ženy dojatě utíraly oči, muži a katolíci nespokojeně reptali...

Z Eduarda VIII. se stal vévoda Windsorský. O půl roku později se s "ženou, která rozbila monarchii" ve Francii oženil a z vévodské apanáže žili ve vzájemné lásce a úctě šťastně až do Eduardovy smrti v roce 1972.

Udělejte si retrotest: Za komunistů byly potraviny skoro zadarmo...

Co by se ale stalo, kdyby vévoda Windsorský zůstal králem? Kdo ví... Eduard totiž proslul jako obdivovatel Adolfa Hitlera a nacistů. Deník The Sun letos dokonce zveřejnil rodinnou nahrávku z roku 1933, na které sedmiletá Alžběta, budoucí britská královna, a její tříletá sestra Margaret pochodují zahradou Buckinghamského paláce a za dohledu matky a strýce Eduarda VIII. se učí hajlovat... Stála by snad Anglie s Eduardem VIII. v čele při Hitlerovi? A jak by tom případě dopadla druhá světlová válka?

Clinton: Štvanice na prezidenta

"Nikdy jsem s touto ženou neměl sexuální poměr!" Tímto prohlášením si v roce 1998 americký prezident Bill Clinton pěkně zavařil. Sexuální hrátky s půvabnou stážistkou Monikou Lewinsky by mu možná v pokrytecké Americe prošly, ale lhát veřejnosti? To nikdy! Jako druhý prezident v americké historii musel kvůli tomu čelit tzv. impeachmentu, tedy procesu, ve kterém může být prezident odvolán.

Konzervativní opozice tehdy rozpoutala politickou štvanici, jež neměla v historii země obdoby. Byla tak nechutná a šla do tak intimních detailů, že jí vydavatel Larry Flint veřejně ironicky poděkoval: Díky aféře dostala do seriózních médií daleko víc sexu, než se kdy podařilo jemu s pornografickým časopisem Hustler...

Clinton musel nakonec s pravdou ven, u moci se však udržel. Nicméně z ostudy kabát mu už nikdo odpárat nedokázal. Zato jeho manželka Hillary získala body: Stála při něm tak důstojně a zanechala tak dobrý dojem, že později mohla vstoupit sama do politiky jako ministryně zahraničí. A příští rok hodlá opět kandidovat na post prezidenta Spojených států. "Byla by skvělou prezidentkou," prohlásil na její adresu Barack Obama, který ji před sedmi lety ve volbách porazil. Kdo ví, třeba příští rok Hillary uspěje. Pokud ano, stane se první prezidentkou v historii země. A všechno to začalo u nevěry jejího manžela...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu

Řiťomyjové aneb Otřesné dějiny hygieny v Čechách

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama