reklama
 

V USA jdou na dračku neprůstřelné školní batohy

Důvodem jsou bezesporu velmi volné zákony o držení zbraní (druhý článek ústavy USA deklaruje právo na držení zbraně a každý stát má svou vlastní právní úpravu) a s nimi spojované masakry na amerických školách.

Foto: Thinkstock

Důvodem jsou bezesporu velmi volné zákony o držení zbraní (druhý článek ústavy USA deklaruje právo na držení zbraně a každý stát má svou vlastní právní úpravu) a s nimi spojované masakry na amerických školách.

Ten poslední proběhl teprve nedávno, 14. prosince 2012, na základní škole amerického města Newtown v Connecticutu a patří k jedněm z nejhorších. Přišlo při něm o život 28 lidí, z toho 18 dětí do deseti let a znovu rozvířil debatu o volném držení zbraní.

Podobné tragické události podnikavým výrobcům neprůstřelných školních batohů jen nahrávají, a tak není divu, že jejich výrobky jdou na dračku. A to i přesto, že se cena pohybuje okolo 300 dolarů, činí tedy v přepočtu asi 5700 Kč.

Základem je umělé vlákno

Firma Amendment II ze Salt Lake City je jednou z několika na americkém trhu, které vycházejí trendu vstříc. Její školní aktovky jsou vyrobeny z textilie podobné kevlaru. Jde o lehkou, ale velmi pevnou umělou tkaninu, která se používá na ohnivzdorné oděvy či výztuže kalhot pro motocyklisty.

Kromě batohů firma vyrábí i neprůstřelné vesty v dětských velikostech. O zájem zákazníků přitom zřejmě nemá nouzi. Jak uvedl její ředitel Derek Williams, za poslední týdny prodala tolik zboží, kolik jindy za tři měsíce. Společnost hodlá inzerovat, dokud je ještě tragédie z Connecticutu v čerstvé paměti.

Děti se také střílejí: Masakry na středních školách. Více o tématu ZDE >>

"Budeme samozřejmě maximálně ohleduplní, nicméně chceme dát lidem na vědomí, že naše zboží existuje a nabízí možnost, jak děti chránit," uvádí Williams. "Máme tři modely: pro teenagery s názvem SwissGear, pro starší školní děti s motivem Avengers a brašny s obrázkem disneyovských princezen pro malé děti," dodává.

Sbohem, newtownští andělé!

Amendment II prodává také levnější neprůstřelné vložky do batohů. Podle firemních informací na webu jsou batohy a vložky schopny zastavit kulku z většiny běžných střelných zbraní a mohou být také využity jako štít. Firma rovněž na webu sděluje, že 10 % jejího obratu z online objednávek věnuje obětem newtownského masakru.

"Jsme hluboce zasaženi nedávnými událostmi v Connecticutu," píše se na webu, "nesmyslné násilí jako tato střelba dopadá na nás na všechny bez ohledu na to, kde žijeme."

Další výrobce neprůstřelných vložek do batohů, firma Black Dragon Tactical, si už tolik servítky nebere. "Ozbrojte učitele, a než k tomu dojde, chraňte děti před kulkami," vyzývá na svých webových stránkách.

Další výrobce, Bullet Blocker z Massachusetts, má potom na webu obrázek malé holčičky, která dává sbohem mamince cestou do školy a na zádech má neprůstřelnou brašnu firmy. "Dnešek se zapsal do dějin: Modlíme se a doufáme, že už nebudou další newtownští andělé," praví nápis u obrázku.

To je určitě přání na místě a nám nezbývá, než se ptát...

Může za to dostupnost střelných zbraní? Pokud ano, proč americký stát nechrání své občany? Kde je hranice svobody, a kde by už stát měl zasáhnout? Prodávají firmy jako Amendment užitečné zboží, nebo jsou to jen supi, kteří se přiživují na lidském utrpení? Myslíte, že podobný masakr hrozí i u nás? O tom všem můžete diskutovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Menstruaci lze chápat jako selhání, říká porodník

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Nejhorší americké školní masakry

  • 18. května 1927, základní škola ve městě Bath, stát Michigan, 45 mrtvých (z toho 38 dětí, 2 učitelé, 4 další dospělí a útočník), 58 lidí  zraněných
  • 16. dubna 2007, Virginský polytechnický institut, 32 mrtvých (včetně útočníka) , 25 zraněných
  • 14. prosince 2012, základní škola Newtown, stát Connecticut, 28 mrtvých (z toho 18 dětí do deseti let).
  • 1. srpna 1966, univerzita v Austinu, stát Texas, 16 mrtvých včetně útočníka, 31 raněných. Předešlé noci zabil vrah svou manželku a matku.
  • 20. dubna 1999, střední škole Columbine ve městě Denver, stát Colorado, 15 mrtvých (včetně 2 útočníků a 1 profesora), 21 raněných.

reklama

Komerční tip

reklama